Anasayfa » GENÇLİK » Ankara’da öğrencilerden protesto

Ankara’da öğrencilerden protesto

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde 26 Ekim’de, Yabancı Diller Fakültesi önünde açılan standa özel güvenlik saldırarak kapatmıştı. Standın kapanmasına tepki gösteren öğrencilere polis gaz bombası ve joplarla saldırmıştı. Aralarında Genç-Sen üyelerininde bulunduğu 69 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasının ardından okul idaresi tarafından soruşturma açılmış, 71 kişiye de dava açılmıştı.

Bugün Ankara Adliyesi’de açılan davanın mahkemesi devam ederken Genç-Sen‘liler de anti-demokratik uygulamaları, öğrencilere okul yönetmeliği ve devlet tarafından yapılan baskıları protesto etti.

Saat 12.30′da Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen öğrenciler “Öğrenciler asla yalnız yürümeyecek! Baskılar bizi yıldıramaz!” yazılı pankat açtı. Sloganlarla başlayan eylem basın açıklamasının okunmasıyla devam etti. Yapılan basın açıklamasında süreç aktarımı yapılırken şu sözler ifade edildi:
Gün geçtikçe artarak yükselen hak talepleri, egemen zihiniyet tarafından bastırılmaya çalışılmaya çalışılıyor. Paramız olmadığında bu bezirganlar eğitim hakkımızı elimizden almaya çalışıyor. Patronlar ise krize girdiklerinde işçileri işsiz bırakmakta bir sakınca görmüyor.

Açıklamada mücadelenin devam edeceği dile getirildi.

Mahkemeden çıkan avukatlar davanın 30 Nisan’a ertelendiğini belirtti.

Eylem “Öğrenciler aç, mezunlar işsiz işte eğitim sisteminiz” sloganıyla sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*