Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da Newroz kutlamaları

Ankara’da Newroz kutlamaları

Ankara’da Newroz ateşi Sıhhiye meydanındaki mitingin yanı sıra Tuzluçayır’da da yakıldı. Newroz kutlamak için saat 17.30 da Tekmezar Parkında biraraya gelen devrimci güçler, burada “Newroz İsyandır, İsyanı büyütelim” ortak pankartı arkasında kortejler oluşturarak yürüyüşe geçti. Ortak pankartın arkasında eylemin örgütleyicisi yapılar kendi pankartları ile sıralandılar. Yürüyüş Tuzluçayır yol ağzına kadar devam etti ve burada Newroz ateşi yakıldı. Ateşin etrafında pankartlar ile çember oluşturuldu ve Newroz programına başlanıldı.

İlk olarak devrim şehitleri adına saygı duruşu yapıldı. Ardından Anadolu Kültür Araştırma Derneği, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Demokratik Haklar Federasyonu, Devrimci Proletarya, Halk Cephesi, Partizan adına hazırlanan ortak metin okundu. Metinde şunlar söylendi:

“Zalim Dehak’a karşı isyan ateşini ülkesinin gençleri ve geleceği için yakan Demirci Kawalar; zulme karşı isyan ateşleri yakıyor, direnişlerle o ateşleri büyütüyorlar. Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da, Venezüella’da, Sri Lanka’da, Yunanistan’da, Türkiye’de, yoksul emekçi halkın olduğu her yerde yanıyor ateş. Demirci Kawa’nın çekici bugün devrimcilerin elindedir. Devrimciliğin hücre hücre savunulduğu F tiplerinde, F tipi tecrit duvarlarını parçalarken Cengiz Soydaş’ların elindeydi o çekiç. Onlarca direnişte direnenlerin elindeydi. Hala da direnenlerin elinde zalime karşı kullanılmaya devam ediyor. Newroz’un, Demirci Kawa’ların, Cengiz Soydaş’ların çağrısı direnmektir. 2006 Newroz’unda Diyarbakır’da infaz edilen devrimci İlyas Aktaş’ın çağrısı direnmektir. Devrimciler olarak direnme ve isyan çağrısı yapıyoruz.”

Ortak metnin okunmasının ardından Newroz ateşinin üzerinden atlandı ve Kürtçe ezgiler eşliğinde halaylar çekildi. Son olarak mahalle içine doğru yüyürüş gerçekleştirildi ve eylem mahalle içinde sonlandırıldı.
Devrimci Proletarya, eylemde “Newroza karkeran piroz be” yazılı pankartı ile yer aldı. Kortejde “Yaşasın bağımsız sosyalist Kürdistan/Türkiye”, “Biji bratiya gelan”, “Newroz piroz be”, “Yaşasın proletarya sosyalizmi” sloganları atıldı.

Eylemde mahalle içine yapılan yürüyüşte “Yaşasın TİKB Yaşasın GK”, “Orak çekiç silah yıldız bayrağımız” gibi özgür sloganların da atıldığı görüldü.

Ankara’daki ilk Newroz kutlaması da Kolej meydanında yapıldı. Kutlama için saat 11.00’de Toros sokakta Barış ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen partiler, kitle örgütleri, sendikalar ve diğer kurumlar buradan miting alanına yürüdüler. Alanda sarı kırmızı ve yeşil renkler hakimdi. Kürsüden yapılan konuşmaların ardından Murat Kızıl ve Grup Günyüzü konserleri oldu. Söylenen ezgilerin eşliğinde halaylar çekildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*