Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da Newroz

Ankara’da Newroz

Newroz ateşi pek çok kentte olduğu gibi Ankara’da da yakıldı. BDP Ankara İl Örgütü’nün çağrısıyla Toros Sokak’ta bir araya geelen kitle Kolej Meydanı’na yürüdü. BDP korteji Şahin Öner ile Paris’te katledilen 3 Kürt kadının fotoğraflarını taşıdı.

Saygı duruşu ile başlayan mitingde kurumlar adına ortak açıklamayı Meral Vuranok okudu. Newroz’un tarihsel öneminden söz ederek konuşmasına başlayan Vuranok, önemli bir süreçten geçildiğini, adı yasaklanmış bir halkın mücadelesinin önemli bir noktaya geldiğini kaydetti. Paris Katliamı’nı, Rojava’daki saldırıları, askeri operasyonları hatırlatan Vuranok, saldırı politikalarının sürdürülmesine tepki gösterdi. Vuranok, Abdullah Öcalan’ın güvenlik, özgürlük ve ilişkilendirme koşullarının müzakere sürecinin ruhuna uygun düzenlenmesini talep etti. Operasyonların son bulmasını, bir halkın halk olmaktan doğan haklarının sağlanmasını isteyen Vuranok, siyasi tutukluların serbest bırakılması gerektiğini de sözlerine ekledi. Vurnok’un açıklaması daha sonra BDP Ankara İl Eşbaşkanı Ahmet Aday tarafından Kürtçe de okundu.

Mitingde BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da kürsüye çıktı. Daha önceki müzakere çağrılarının hükümet tarafından saldırılarla yanıtlandığını hatırlatan Sakık, savaş dilinini yerine barış dilinin konuşulması gerektiğinin altını çizerek “Yüreğiniz yetiyorsa Kürdistan dağlarına siz gidin savaşın. Yoksul halkın çocukları üzerinden savaş çığırtkanlığı yapmayın. Bu coğrafyada birlikte yaşamak istiyoruz. Hepimiz özgür olacağız. Öcalan da özgür olacak” dedi.

Sakık’ın konuşmasının ardından yerel sanatçılar farklı dillerde şarkılar söyledi. Miting, yakılan ateşlerin arasında çekilen halaylar eşliğinde son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*