Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da Mehmet Ayvalıtaş anması

Ankara’da Mehmet Ayvalıtaş anması

Gezi eylemleri sırasında 2 Haziran 2013’te Ümraniye’de yol kapatma eylemi sırasında kitlenin içine hızla gelen aracın altında kalarak yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün 1. yıl dönümünde Ankara’da basın açıklamasıyla anıldı. Saat 19.00’da Yüksel Caddesi’nde Mehmet’in yoldaşları SODAP’ın ve Ankara Dayanışması bileşenlerinin çağrısıyla gerçekleştirilen anma, saygı duruşu ve Gezi’de ölümsüzleşen isimleri tek tek sayılarak başladı. Ardından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mehmet yoldaş 19 yaşında bir işçiydi. Ailesinin geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakmak zorunda kalmıştı. Bir Alevi genci olarak ötekileştirilmeye karşı büyük bir öfke duyarken, bir işçi olarak da kapitalist sömürüyü her hücresine kadar hissediyordu. Gezi Direnişi açığa çıktığında en önde ve en atılganlardan olması bu yüzdendi.

Mehmet yoldaşın ölümünün ardından açılan dava devam etmektedir. Dava dosyası ise direnen, başka bir dünya isteyen tüm emekçilerin davalarında olduğu gibi büyük bir kayıtsızlıkla hazırlandı. Yaşanan bu katliama hala kaza süsü verilmekte ve görüntüler ortada olmasına rağmen katiller hala yargılanmamaktadır. Amas bu tiyatroya izleyiciolmayacağız! Katillerden hesabı biz soracağız! Bu hesabı düzenin değil, halkın adaleti soracak!

Bu adaletsizliğe, bu tiyatroya, bu saçmalığa Mehmet yoldaşın anası Fadime Anamız daha fazla dayanamadı ve hayatını kaybetti. Fadime Ayvalıtaş’ın ölümünün sebebi, ona evlat acısı yaşatan katil devlettir, katil polistir.

Mehmet yoldaşı katledenler Ahmet’i, Abdullah’ı, Medeni’yi, Hasan’ı, Berkin’i de aramızdan aldılar. Ali İsmail’i katlederek özgürlüğü, Ethem’i katlederek işçileri, Ahmet’i katlederek Arap halkını, Medeni’yi katlederek barışı, Hasan Ferit’i katlederek varoşları, Berkin’i katledrek çocukluğumuzu da katlettiler. Aynı katil devlet Soma’da hiçbir güvenlik önlemi almadığı bir madende 301 işçiyi katletti. Kölelik koşullarında çalışan işçiler göz göre göre toprağın altında can verdi.

‘Artık hiçirşey eskisi gibi olmayacak.’ Bizler bu karartmayı bozmak, Mehmet’in katillerinin hesap vermesini sağlamak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Onların bizlerden istedikleri eşitlik, özgürlük ve devrim mücadelesinde yolu yarıda bırakmamamızdır. Bizler de onlardan kalan mücadeleyi sürdüreceğimize ve sonuna kadar da devam ettireceğimize dair söz veriyoruz.”

Daha sonra Ankara Dayanışması adına söz alan temsilci Gezi’nin 1. yıl dönümü olan 31 Mayısı engellemeye çalışan devlet terörünü kınayarak Gez ruhunun sürekli yaşatılacağını ve Gezi’de kaybettiklerimizin hesabı sorulana dek mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Basın açıklaması “Hepimiz Mehmet’iz Öldürmekle Bitmeyiz!”, “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!” sloganlarıyla sonlandı.

10403470_239652056229485_8784034995851528115_n

photo.php

 

10408651_239651979562826_179688382265051416_n

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*