Anasayfa » GÜNDEM » Ankara’da KHK Direnişleri

Ankara’da KHK Direnişleri

KHK ile ihraç edilen SES işyeri temsilcisi Mahmut KONUK, Pazartesi günleri işyeri önünde “İşimi ve 40 yıllık emeğimi gasp ettirmeyeceğim” şiarı ile başlattığı direnişinin 6.sını bu Pazartesi tamamladı.Bu haftaki destekçilerinin arasında;İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Tiyatro sanatçısı Özgür Başkaya,yakın zaman önce açığa alınan Doç. Dr. Asuman Doğan,ihraç edilen akademisyenlerin oluşturduğu “Sokak Akademisi”, Yazarlar Sendikası temsilcisi şair-yazar Zerrin Taşpınar, Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şube yöneticilerinin yanı sıra, Yüksel direnişçileri Acun Karadağ ve Veli Saçılık,akademisyen Sibel Özbudun,yazar Temel Demirer ve Baskın Oran da vardı. Ayrıca ihraç edilen kamu emekçileri de oradaydı.Direnişin 6. haftası destekçilerin açıklamaları ve sloganlarla bitirildi.

677 Sayılı KHK ile işinden atılan Cemal YILDIRIM ise ihraç edildiği işyeri olan Ulus Deftardalık ve Muhasebe Müdürlüğü önünde, “işimi ve onurumu geri istiyorum” talebi ile başlattığı direnişin 4.hafta 20. gününü bugün tamamladı.

20. günde, direnişe KESK’e bağlı ESM (Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) üyeleri ve SES üyesi Mahmut Konuk destek ziyaretinde bulundu. Direnişin 18.gününde BES Genel Sekreteri Davut BALIKÇI ve Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekrteri Akın ŞİŞMAN, 19.günde ise, Ulus ve civarında HAYIR çalışması yapan KESK,DİSK ATO ve Mali Müşavirler Odası üyeleri de destek ziyaretinde bulunmuşlardı.
Yaptığımız görüşmede Cemal YILDIRIM işyerleri önünde yapılan direnişlerin az sayıda olmasına karşılık değerli olduğunu, bu direnişlerin işyerlerinde yaşanan korku atmosferinin dağılmasında önemli bir etken olacağını söyledi.İşyeri önlerinde direnişlerin çoğalması gerektiğinin altını çizen Cemal YILDIRIM, var olan direnişlerle de dayanışma çağrısında bulundu.


Bugün Yüksel direnişinin 150., Nuriye Gülmen ve Semih Özakçanın başlattığı açlık grevi direnişinin ise 30. günü.Polisin tüm baskı ve saldırılarına, türlü provakosyanlara rağmen süren direnişe destek ziyaretleri devam ediyor. Son saldırıda polisin alanda bulunan çiçekleri yere atarak tekmelemesine tepki olarak direniş alanı destekçilerin getirdiği çiçeklerle adeta bir çiçek bahçesine dönüşmüş durumda. 24 saat boyunca devam eden direnişe uluslararası basının da ilgi odağı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*