Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara’da Devrimci 8 Mart Eylemi

Ankara’da Devrimci 8 Mart Eylemi

Ankara’da bugün Devrimci 8 Mart Platformu tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Kolej meydanından yürüyüşle başlayan eylem, Sakarya cadddesinde yapılan etkinlikle sonlandırıldı.

İşçi Kadın Meclisi, BDSP ve Halk Cephesi tarafından oluşan platform saat 13:30 da Kolej meydanında toplandı. Kitle trafiği kapatarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca ”yaşasın 8 mart dünya emekçi kadınlar günü” ”cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son” ” eşit işe eşit ücret” ”yaşasın devrim yaşasın sosyalizm” ”kadın erkek el ele mücadeleye ”kadına yönelik şiddete son” sloganları atıldı.
Sakarya meydanındaki etkinlik saygı duruşu ile başladı. Daha sonra platform adına basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında kısaca şu ifadelere yer verildi.

”Sömürü, eşitsizlik ve baskı üzerine kurulu kapitalist düzende işçi sınıfı bir bütün olarak sosyal yıkıma uğratılmakta, yoksulluk ve sefaletle boğuşmaktadır. Ancak tüm işçilerin ortak sorunu olan kölece çalışma koşulları, düşük ücretler sigortasız çalışma ve esnek üretim uygulamaları kadın işçileri daha fazla etkliyor. Bunun dışında zaten hep başkalarına tabi olan, her zaman başkaları için sürdürülen bu yaşam kadınlar için kapitalist ücretli kölelik çok daha ağır bir yoksunluk getirmiştir.
Binlerce yıllık tarihsel işbölümün prangaları, kadının çalışma yaşamına girmesi ile birlikte biçim değiştirerek işçi kadının ayaklarına kollarına zihnine yüreğine bağlanıyor. Emekçi kadınlar erkek sınıf kardeşleri ile aynı işi yaptıkları halde daha düşük ücret alıyorlar, ucuz iş gücü olarak görülüyor ve sigortasız ve güvencesiz çalıştırılıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi kadın oldukları için işyerinde hor görülüyor, şiddete tacize hakaretlere maruz kalıyorlar.”IMG_2896

” Erkek egemenliğine dayalı burjuva aile yapısı, kadının ezilmişliğinin temel dayanaklarından biridir. Aynı zamanda çocuk bakımının toplumsal bir yükümlülük değil , kadınların işi olarak görülmesi sonucu kadınlar eve hapsedilmektedir.”

”Kadınlar savaştan en ço etkilenen kesimdir. Bunun en somut örneği ise Kürt halkına yapılan baskı imha ve inkar politikaları ile dilleri ve kimlikleri yok sayılan, köyleri yakılarak zorla göç ettirilen Kürt halkı ve özellikle Kürt kadınların yaşadıklarıdır”

”Kadınların gerçek eşitliği ve özgürlüğünün ön koşulu, özel mülkiyete dayalı sömürü sisteminin ortadan kaldırılmasıdır.”

IMG_2843

Eşit işe eşit ücret
Ücretsiz, nitelikli kreş ve bakım evleri
8 mart resmi tatil ilan edilsin
Toplumsal cisiyetçi iş bölümüne son
Toplumsal hayatın tüm alanlarında kadın- erkek eşitliği
Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye sonIMG_2867

Basın açıklamasından sonra TAYAD adına bir konuşma yapıldı.

Etkinlik, İşçi Kültür Evi Müzik Topluluğu’nun ezgileri ve çekilen halaylarla sona erdi.

İşçi Kadın Meclisi eyleme ” Günleri ve mevsimleri kendi düşlerimize göre yeniden yaratacağız” pankartı ve taleplerin yazılı olduğu önlüklerle katıldı. IMG_2886

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*