Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Ankara’da 26 Mayıs

Ankara’da 26 Mayıs

Altı konfederasyonun 22 Şubat’ta ortaklaşa aldığı 26 Mayıs tarihli “genel grev genel direniş” kararının sadece KESK ve DİSK tarafından sahiplenilmesiyle “genel eylem” Ankara’da, Kolej Kavşağı’nda toplanan DİSK’te örgütlü Çankaya Belediyesi işçilerinin ve Tümbel-Sen’de örgütlü işçilerin ve bazı devrimci kurumların Ziya Gökalp Caddesi’ne yürüyüşüyle başladı.

Eğitim-Sen üyeleri şubeleri önlerinden, SES üyeleri İbni Sina Hastane’si önünden yürüyüşe geçti. Eğitim-Sen 2 Nolu Şube’den yürüyüşe başlayan eğitim emekçilerinin önü polis barikatıyla kesildi. KESK’e bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) ise DSİ’den tek şeriti kapatarak yürüyüşe geçti.

Konfederasyonların öncesinde duyurusunu yaptığı eylem planı çerçevesinde, DİSK’te örgütlü sendikalaşma mücadelesi veren ve ücretlerinin geri verilmesini talep eden Çankaya Belediyesi işçileri ve KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen sendikasında örgütlü işçiler Çankaya belediyesinin önünde toplanıp sloganlar atarak Kolej Kavşağı’na çıktı. Devrimci, demokrat kurumlarların katılıyla kortejler oluşturularak sloganlarla Ziya Gökalp Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçildi. Devrimci Proletarya okurları flamalarıyla alanda yerlerini aldı.

Öncesinde Ziya Gökalp Caddesi üzerinde 11:00’da buluşma kararı veren KESK’in diğer iş kollarında örgütlü işçi, emekçilerde alanda buluştu. SES’in ve polis barikatına takılan Eğitim-Sen 2 no’lu Şube’nin ve ESM’nin alana girmesiyle program başladı.

Alanda 25 Mayıs’ta Türk-İş önüne pankart astıkları için gözaltına alınan Tekel işçileri ve Aynur Çamalan’da vardı. Gözaltından dün akşam 19:00’da bırakılan Manisa’lı Tekel işçisi, Ankara’daki 26 Mayıs’ın bu kadar sönük olmaması gerektiği ve katılımın çok az olduğunu söyleyerek sorumluları sendikalardır dedi.

Ayrıca İzmir’den gelen 8 kadın Tekel işçisi basın açıklamaları okunurken kendilerini Türk-İş’in önüne zincirlediler. 8 kadın Tekel işçisi gözaltına alındı. Gözaltına alınan işçilerin haberi alana gelince kürsüden sık sık serbest bırakılmaları yönünde sloganlar atıldı. KESK adına yapılan açıklamada genel olarak 12 talebe yer verildi. Saat 13.00’da programın bittiği duyuruyla eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*