Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Tekel işçileri Ankara’daki 26 Mayıs’tan hoşnutsuz

Tekel işçileri Ankara’daki 26 Mayıs’tan hoşnutsuz

Altı konfederasyonun 22 Şubat’ta Tekel direnişini savuşturmak için ortaklaşa aldığı 26 Mayıs tarihli “genel grev genel direniş” kararı Ankara’da çok cılız bir tarzda ve ağırlıklı olarak da KESK’e bağlı sendikalar tarafından uygulandı. Sendika ağalarının koyduğu iç boşaltıcı isimle “genel eylem” son derece sönük geçti.

Eylem, kolej kavşağında toplanan DİSK’te sendikalaşma mücadelesi veren ve ücretlerinin ödenmesini isteyen Çankaya Belediyesi işçilerinin ve Tüm Bel-Sen’de örgütlü işçilerin ve bazı devrimci kurumların Ziya Gökalp Caddesine yürüyüşüyle başladı. Eğitim-Sen üyesi emekçiler de şubeleri önünden Ziya Gökalp caddesine yürüdü. SES’te örgütlü olan emekçiler ise İbni Sina Hastanesi önünden yürüyşe geçti. Eğitim-Sen 2 Nolu şubede örgütlü eğitim emekçilerinin önüne polisin barikat kurulduğu alanda sık sık duyuruldu. KESK’e bağlı ESM ise DSİ’den tek şeriti kapatarak yürüyüşe geçti.

Konfederasyonların 26 Mayıs öncesi duyurduğu eylem planı çerçevesinde Çankaya Belediyesi işçileri ve Tüm Bel-sen sendikasında örgütlü emekçiler Çankaya belediyesinin önünde toplanıp sloganlar atarak Kolej kavşağı üzerine çıktı. Sloganlar eşliğinde devrimci kurumlarla birlikte kortejler oluşturularak Ziya Gökalp Caddesine yürüyüşe geçildi. Devrimci Proletarya okurları da flamalarıyla alanda yerlerini aldılar.Yürüyüş sırasında Tüm Bel-Sen üyesi işçilerle TKP arasnda kısa süreli bir tartışma yaşandı. Öncesinde Ziya Gökalp caddesi üzerinde 11:00’da buluşma kararı alan KESK’in diğer işkollarında örgütlü emekçiler de alanda bulundular. SES üyesi emekçilerin ve polis barikatına takılan Eğitim-Sen 2 No’lu şube’de örgütlü eğitim emekçilerininve ESM’nin alana girmesiyle program başladı. Alana TMMOB’un da girmesiyle basın açıklamaları okunmaya başlandı. Alanda dün Türk-İş önüne pankart asıp gözaltına alınan Tekel işçileri ve Aynur Çamalan da vardı. Gözaltından dün akşam 19:00’da bırakılan Manisalı Tekel işçisi, Ankara’daki 26 Mayıs’ın bu kadar sönük olmaması gerektiğini ve katılımın çok az olduğunu söyleyerek durumun sorumlusunun sendikalar olduğunu belirtti. Ayrıca İzmir’den gelen 8 kadın Tekel işçisi de basın açıklamaları okunurken kendilerini Türk-İş’in önüne zincirlediler. Kendisini zincirleyen kadın işçileri gözaltına alındı. Gözaltına alınan işçilerin haberi alana gelince kürsüden sık sık işçilerin serbest bırakılmasına yönelik sloganlar attırıldı. KESK tarafından okunan basın metninde eylemin 12 talebine yer veren bir bölüm de yer aldı.

Eylemciler saat 13.00′ da programın bittiği duyurulunca sloganlarla alandan ayrıldılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*