Anasayfa » GÜNDEM » Ankara’da 1 Mayıs

Ankara’da 1 Mayıs

Ankara’da 1 Mayıs, Gezi Direnişi’nde polisin katlettiği Ethem Sarısülük’ün vurulduğu noktada yapılan anmayla başladı.

1k

5k

Saat 11.00 itibarı ile kitleler Gar önünde toplanarak alana doğru yürüyüş için biraraya geldiler. Önceki senelere oranla katılım oldukça fazlaydı. Katılım sayısı 50 bin kişi civarındaydı.

Özellikle öğrenci toplulukları, kadınlar, taraftarlar ve LGBTİ bireylerin ve HDP’nin kitlesel ve renkli katılımları dikkat çekiciydi.

Devrimci Proletarya “Kırıp Atın Şebnem Gibi Uykuda Üzerinize Düşen Zincirleri Yere, Biz Çokuz Onlar Az! “ pankartıyla katıldı. Kortejde Beyaz Yakalı işçiler, Mavi yakalı işçiler, işçi öğrenciler ve ev emekçilerinden oluşan sınıfın farklı bileşenleri yer aldı. 34 gündür direnişte olan Yılmaz Çelik Hasır işçileri de kendi pankartlarıyla kortejde yer aldılar. Yürüyüş boyunca “işçilerin birliği sermayeyi yenecek, Zafer Direnen İşçilerin Olacak, Yaşasın Sosyalist İşçi Demokrasisi, Kahrolsun Burjuva Diktatörlük, OSTİM’ i Unutma Unutturma, Somayı Unutma Unutturma, Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni” sloganları atıldı. Kobanê’ de ölümüsüzleşen Komünist Nefer Erkan Altun yoldaş ölümsüzdür, Erkan yoldaş kavgamızda yaşıyor sloganlarıyla anıldı.

19

Devrimci Proletarya’nın da bulunduğu siyasetler arama noktasındaki barikatları yıkarak üzerlerini aratmadan, Ethem Yoldaş Ölümsüzdür, Katil Devlet Hesap Verecek, Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz sloganları atarak alana girdiler.

12

13

Yürüyüş esnasında ve alanda genel olarak taşeronlaşmaya, güvencesiz çalışmaya ve İç Güvenlik yasasına karşı sloganlar atıldı. Tertip komitesi adına yapılan konuşmada;

İşçi sınıfının 200 yılı aşkın süredir mücadelesinin simge günü olan 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma gününde Türkiye’ nin ve dünyanın dört bir köşesinde sermayenin baskılarına karşı direnen talepleri ile alanlara çıkan bütün sınıf kardeşlerimize selamlarımızı gönderiyoruz.

 

Başta Gezi direnişinde kaybettiğimiz gençlerimiz olmak üzere, Soma’ da, Ermenek’ te, madenlerde, inşaatlarda, tersanelerde ekmek parası peşindeyken iş cinayetlerine kurban giden işçi kardeşlerimizi saygı ile anıyor katillerin peşini bırakmayacağımızı buradan ilan ediyoruz denildi.

14

10k

Türkiye’ de ve bütün dünyada emeğin, barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü, sınıfsız ve sömürüsüz bir gelecek yaratmak için mücadelemize kararlılıkla, azimle, inançla devam edeceğiz….

11

Sendikalar ve odalar adına yapılan sönük ve birbirinin tekrarı niteliğinde ki uzun konuşmalar kitlelerde tepkiye neden oldu. Basın metninin Kürtçesi okunurken alanda coşku arttı bu coşkunun artışı Soma İşçilerinin ve 34 gündür Kazan’da direnen Yılmaz Çelik Hasır İşçilerinin konuşmasıyla  daha da yükseldi. Konuşmalar sıklıkla ‘ Yaşasın Sınıf Dayanışması, İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek, Zafer Direnen İşçilerin Olacak sloganlarıyla desteklendi’.

7k

9k

2k

6k

4k

8k

17

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*