Anasayfa » GÜNDEM » Ankara’da 1 Eylül

Ankara’da 1 Eylül

1 Eylül Dünya Barış Günü KESK, DİSK, Ankara Tabip Odası, İHD, HDK, Kurd-Der, ÖDP, EMEP, SDH, Halkevleri, Kaldıraç, TKP 1920, Anarşistler ve LGBT’lerin de katılımıyla Kolej’de kutlandı.

Toros Sokak’tan başlayan yürüyüş boyunca “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” gibi bilindik sloganlar atılırken özellikle Kürtler barış sürecine vurgu yapan sloganları yükselttiler. Kitle en çok Türkiye’nin Ortadoğu’daki kirli savaş politikalarına karşı belirlemişti sloganlarını, “Suriye ve Rojava halkları yalnız değildir” sözleri ise Ortadağu’da hegemonya savaşlarının yaşandığı şu günlerde farklı bir Barış Günü atmosferini ortaya çıkardı. Eylemde BDP ve HDK’nın ağırlığı gözlendi.

Türkçe, Kürtçe ve Arapça yapılan konuşmalarla eylem başladı. Konuşmaların ortak noktası Rojava, Suriye ve Mısır’da yaşanan katliam ve savaşlardı. Rojava’da şu günlerde en vahşi katliamın gerçekleştirildiğinin altı çizildi. Mısır’daki olaylar karşısında ise devletin timsah gözyaşları döktüğü, aslında kendilerinin insanları katlettiği ve katledenlerin yanında olduğu belirtildi. Türkçe yapılan konuşmada devletin kendi ülkesinde insanların üstüne gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdığı, buna rağmen insanların Gezi’de sokağa döküldüğü vurgulandı. “Savaşta da barışta da kardeş halklar örgütlenecek. Tarihi genareller, iktidar değil; halklar yazar” denildi.

BDP Mardin milletvekili Erol Dora da alandaydı ve bir konuşma yaptı. Konuşmasına 1 Eylül’ün Dünya Barış günü olduğunu ama coşkuyla kutlanamadığını söyleyerek başlayan Dora bütün halkların yan yana özgürce yürümesi için örgütlenmek gerektğinin altını çizdi. Kürtçe ve Türkçe yapılan konuşmlarda da değinildiği gibi barış süreci hakkında “silahlı mücadele artık miladını doldurmuştur” dedikten sonra 8 aydır hiçbir insan ölmediğini söyledi.

Eylemde sürekli hükümet üzerinden yapılan eleştiriler dışında sisteme karşı neredeyse hiçbir şey söylenmedi. Yürüyüş sırasında yalnızca cılız birkaç ses sınıf temelli slogan attı. Hergün canına kastedilen, sakat bırakılan, kendisi için değil patronlar için yaşamaya mecbur kalan işçi sınıfının sorunları adeta görmezden gelindi, gündemin yoğunluğu içinde kendine yer bulamadı.

Mitingde İşçi Meclisi ve Sınıfsız satışı da yapıldı.

DSC_0209DSC_0186DSC_0199DSC_0179

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*