Home » GÜNDEM » Ankara ve İstanbul’da Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Yönelik Saldırı Karşısında Hakları Ve Hayatlarını Savunmak İçin Buluştu.

Ankara ve İstanbul’da Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne Yönelik Saldırı Karşısında Hakları Ve Hayatlarını Savunmak İçin Buluştu.

Ankara Kadın Platformu’nun;

“Şiddete karşı güvencemiz olan yasal düzenlemeleri ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Engel olabiliriz! Gelin hep birlikte İstanbul Sözleşmesi’ni korumak, şiddete ve ayrımcılığa karşı haklarımızı savunmak, hayatlarımıza sahip çıkmak için konuşalım.” çağrısıyla bugün saat 15:00 de Ankara’da birçok kadın, kadın örgütü Kurtuluş Parkı’ nda buluştu.

İki bölümden oluşan forumun ilk bölümünde avukatlar İstanbul Sözleşmesi’nin yakıcı detaylarının bir kez daha altını çizdiler. Soru-cevap-öneri kısmında, kadınların örgütlü mücadelesinin önemi bir kez daha vurgulandı.

Birlikte mücadele ve ses çıkarma eylemleri ile kadınlar, tamamı olamasa da, kapanmış, üstü örtülmüş birçok kadın cinayeti dosyasını gündemde tutmayı başarmıştı. Kadınların örgütlü mücadelelerinin kazanımlarının bir kez daha altının çizildiği forumda, ikinci bölümde “bu mücadeleyi ne şekilde yükseltebiliriz?” sorusuna yanıtlar arandı.

Pandemi sürecine rağmen sokakları terk etmeyen birçok kadın bugün de forum’da bir aradaydı.

Bugün eşzamanlı olarak İstanbul’da da gerçekleşecek olan diğer bir kadın forumu ise polis saldırısı ile sonuçlandı.

İstanbul’da kadınların forum yapma talepleri polis tarafından engellendi. Ancak kadınlar ısrarlarından vazgeçmediler ve forumlarını başka bir alana taşıdılar. Orada gerçekleştirdikleri forum sonrasında ise birçok kadın sivil polislerce saldırıya uğrayarak, yerlerde sürüklenip gözaltına alındı.

İstanbul Kadın Platformu’nun saldırıya dair açıklaması:

“İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz” demek için gerçekleştirmek istediğimiz, onlarca kadının, kadın örgütünün, kurumun buluştuğu İstanbul Forumumuz önce polislerce mesnetsiz gerekçelerle engellendi.

Israrımızla önce Barbaros Meydan’ın da gerçekleştirdiğimiz forumumuz bittikten sonra forum düzenleyicilerinden olan arkadaşlarımız sokak ortasında tek tek sivil polislerce sivil araçlara bindirilerek gözaltına alındı!

Bugün hep birlikte bir söz söyledik; biz kadınların yaşam haklarımızı elimizden almanıza izin vermeyeceğiz, bu saldırılara karşı hep birlikte mücadele edeceğiz dedik.

Bu sözün arkasındayız!

Arkadaşlarımızın adeta cadı avı gibi tek tek izlenerek, yaka paça sivil polislerce, sivil araçlara sürüklenerek gözaltına alınması bu sözden, kadınların birlikte mücadelesinden korkunun bir ifadesidir.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!

Tek başına değil, bir aradayız!

Haklarımızdan ve hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın demekten vazgeçmeyeceğiz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*