Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara Tuzluçayır’da da kitlesel eylem ve çatışmalar…

Ankara Tuzluçayır’da da kitlesel eylem ve çatışmalar…

Ankara Tuzluçayır’da da eylem ve çatışmalar yaşanıyor.

Mamaklılar Cem Vakfı başkanı İzettin Önder ile Cemaatin projesi olarak dayatılan Camii-Cemevi projesi ve inşaatına karşı 21.30’da toplanıp yürüyüşe geçti. 500 kişiyi bulan kitleye polis inşaat alanına doğru gaz bombardımanı ve TOMA’larla saldırdı.

Yeni katılanlarla büyüyen eylemci kitle, ara sokaklarda, Tuzluçayır Meydanında barikatlar kurarak, bazı barikatları ateşe vererek direnişe geçti. Polis sokaklara gaz atıyor, TOMA’lar su sıkıyor.

Tuzluçayır’dan Natoyolu’na kadar olan bölge yoğun bir gaz bulutu altında. Ara sokaklarda yer yer çatışmalar devam ediyor. Polisin yoğun saldırılarına karşın Tuzluçayır Meydanında bir grup da direnişini sürdürüyor. Tuzluçayır Gezi nöbeti çadırlarının bulunduğu noktadan itibaren bin kişinin üzerinde bir kitle de irili ufaklı gruplar caddenin üzerinde, sokak girişlerinde bekleyişini sürdürüyor.

Polis saldırıları, eylem ve çatışmalar 23.00 itibarıyla Natoyolu tarafına doğru yayılıyor. Polis toplanan ve slogan atan göstericilerin üzerine çok yoğun gaz bombardımanı ile saldırıyor. Ege Mahallesi ve Natoyolu’ndan destek için irili ufaklı gruplar da eylem alanlarına doğru geliyor.

23.30 itibarıyla: Büyükçe bir kitle göbeğin orada bekleyişini sürdürüyor. Çiçekçi Merkezine doğru giden yolda barikatlar kuruldu. Kartaltepe’den saldırıya geçen polisin attığı gaz bombaları göbeğe kadar geliyor…

24.00: Devrimci Proletarya’dan eylemcilerin bildirdiğine göre, polis gaz bombardımanıyla Tuzluçayır göbeğe doğru saldırıya geçti.

24.10: Polis Tuzluçayır göbeği işgal etti. Kitle Akdere ve Natoyolu’na doğru çekildi. Göbeğe polis komutasındaki dozerler de girdi. Barikatlar yıkılıyor.

00.45: Polis çekildi. Kitle tekrar göbekte toplandı. Polisin çadırları da yıktığı görüldü.

01.00: Göbekte toplanan kitleye tekrar polis saldırısı başladı. Gaz bombardımanı… Sokak aralarından gözaltılar var.

01.45: polisin tekrar çekilmesi üzerine Tuzluçayır göbekte toplanan kitlenin büyük bir kısmı pazar günü toplanmak üzere dağıldı. Az sayıdaki eylemci kitle polisin konuşlandığı noktanın yakınına tekrar barikat kurdu. Polisin tekrar saldırıya geçmesi ile eylemciler ara sokaklara dağıldılar.

Saat 02.40 itibari ile kitle tamamen dağıldı. polisin tuzluçayır göbeğe yakın bir sokakta bekleyişi sürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*