Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Kendilerini Türk-İş binasına zincirleyen Tekel işçileriyle sohbet

Kendilerini Türk-İş binasına zincirleyen Tekel işçileriyle sohbet

26 Mayıs günü Ankara Türk-iş binası önüne kendilerini zincirleyen ve gözaltına alınan İzmirli kadın işçiler aynı günün akşamı serbest bırakıldı.İşçilerle eyleminin planlama aşaması üzerine bir sohbet yaptık.

– Biz eylemi İzmir’deyken planlamıştık. Ama asıl amacımız kendimizi zincirlemek değildi.Türk-iş binasına girip bir odaya kendimizi kilitleyip camdan İstanbul’da olduğu gibi “İşçiler Ölüyor Sendikalar Susuyor” pankartı asacaktık ama binanın önüne geldiğimizde zaten birkaç gündür Tekel işçilerinin yaptığı eylemlerle diken üstünde olan devletin kolluk kuvvetlerinin önlemlerini aldığını gördük.Sonrasında bir yerlerden zincir bulduk ve kendimizi binanın yakınındaki demirlere zincirlemeye çalıştık.Sekizi kadın on kişiydik.Polis biz daha zincirleri takmaya çalışırken hemen saldırdı. Ancak iki arkadaşımız kendini zincirleyebildi.Özellikle bir kadın arkadaşımız (o da sohbetimize dahil olanlardan biriydi,kollarının morarmış ve bileğinin incindiğini görüyorduk.Ayrıca boynunu oynatırken zorlanıyordu -DPG) çok kötü bir şekilde darp edildi.Sonrasında polis eylemi yapanlardan 8 kadın arkadaşımızı gözaltına aldı.(Biz bunları konuşurken kadın Tekel işçisi, “Erkeklere hiç dokunmadılar” diyerek diğer iki erkek arkadaşına takılıyor! -DPG)

İzmirli Tekel işçilerinin yaptığı eylem 24 Mayıs’ta başlayan Türk-iş binalarını işgal eylemlerinin aslında işçilerin sendikalarına sahip çıkmalarının ve sendika ağalarına karşı gösterdikleri tepkilerin son halkasını oluşturdu. Şimdi sırada 3 Haziran var. Daha düne kadar işçiler arasında da karamsarlık yaratan 3 Haziran tarihi bugün son üç gündür olan eylemler ile daha bir görünür kılındı.İşçilerle konuşmamızda, gözlemlerimizde eskiye göre daha umutlu olduklarını gördük.Bunun belki de en önemli nedeni artık işçilerin yapacaklarının ve gerçekleştirecekleri eylemlerin yavaş yavaş sendika ağalarının ağızlarından çıkan iki lafa göre değil de kendi insiyatifliğine bağlı olmasındadır.

DPG/Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*