Anasayfa » GÜNDEM » Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Benan Koyuncu Açığa Alındı

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Benan Koyuncu Açığa Alındı

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi araştırma görevlisi Dr. Benan Koyuncu “terör örgütleri ile bağlantılı olma ihtimali” bahanesiyle 30.09.2016 tarihinde açığa alındı. Oda yönetimi, kararı protesto etmek için bugün Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servis önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Rektörlük tarafından yapılan tebligatta açığa alma gerekçesi olarak “terör örgütleri ile bağlantılı olma ihtimali” gerekçe gösterildi. Rektörlük, Koyuncu hakkında soruşturma da açtı.

Basın açıklamasına TTB, DİSK, KESK ve TMMOB yönetim kurulu üyeleri katıldı.

bnn1

Basın açıklamasında şunlar söylendi:

“Marmara, Van, Gölcük depremlerinde ilk biz vardık… Soma’daydık biz, bir umutla derinlere bakıyorduk, yaşayan olur diye… gerçek sorumluları hep biliyorduk, susmadan, korkmadan hep haykırdık. Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da patlamalarda hep biz ilk koştuk, yaşatma umuduyla… Barış için haykırdık sürekli: Susmadan, korkmadan

10 Ekim’de biz öldük, biz yaralandık ama gene hiç korkmadan ilk biz koştuk, gaz yerken tepemize yaşatmak için bayılana kadar yaşam dağıtmaya çalıştık… İşte en büyük suçumuz budur dostlar: Susmadan, korkmadan haykırdık “herkese sağlık” diye, barış olmadan sağlık olmaz diye, demokrasi olmadan özgürlükler olmaz diye…

Nöbete gittiği saatte Dr. Benan Koyuncu’yu görevden aldıklarını bildiren zihniyet sadece bir meslektaşımızı ve yönetim kurulu üyemizi değil, acil servise başvuran hastalarımızı bile hiçe saymaktadır. Dr. Benan Koyuncu uzmanlık eğitimi gören asistan hekimdir, eğitim hakkını elinden bu kadar keyfi alanlar bunun hesabını elbet verecektir.

Hangi gerekçelerle hangi bahanelerle bize saldırsanız da kar etmez. Bizler halkın doktorları olmak için yemin etmiş, söz vermiş; hastanelerimizin, emeğimizin peşkeş çekilmesine karşı durmuş hekimleriz. Barış,demokrasi, insan hakları etik ilkeler değerlerimiz oldu. Korkumuz sadece bize inananlara, verdiğimiz sözleri tutamamak oldu. Biz geçmişten güç alan, geleceği kuran laik, bilimsel,eşit,demokratik bir ülke ve sağlık özlemi kuranlarız.bu değerlere için çocuklarına söz verenleriz. Buradan bir kez daha bize destek verenlere,dostlarımıza sesleniyoruz:

Sağlık haktır satılamaz!

Zafer direnen emekçinin olacak!

Dr. Benan Koyuncu yalnız değildir!

Kurtuluş Yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu”

bnn2

Basın açıkamasında, SES, TTB ve TMMOB adına destek konuşmaları da yapıldı.

Dr. Benan Koyuncu, öğrenciliğinden beri Türk Tabip Odası (TTB) Tıp Kurulu Asistan ve Genç Uzman Hekimlik Kolu ve Kadın Hekimlik Kolu gibi alanlarda görevler üstlendi. Halen Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

Bir yorum

  1. televzyonlar radyolar falan kapatıldı bilyonuzmu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*