Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara Kazanda İşçiler’den Fabrika İşgali

Ankara Kazanda İşçiler’den Fabrika İşgali

Ankara Kazan Sanayi bölgesinde faaliyet yürüten Yılmaz Çelik Hasır firmasında ki işçiler patronun iflas bahanesi ile işçileri izne çıkartarak fabrikada ki makineleri başka yere götürme hamlesine karşı fabrikaya gelerek işgal eylemi gerçekleştirdiler.

Firmanın patronu olan İlhami Yılmaz’ın iflas bahanesiyle 3 aylık maaş, mesai ve kıdem tazminatlarını gasp ettiği işçiler fabrikada nöbet tutuyorlar. İşçilerin bir çoğunun 10-15 yıllık işçi  olduğu fabrikada yaklaşık 35 işçi çalışıyor. Fabrikada ki en yeni işçinin 5-6 yıllık işçiler olduğu belirtiliyor. Patronun tazminatlarıda gasp etmesinde işçilerin alacaklarının yüklü miktarda olması nedeni var.

İşçi Meclisi’ne konuşan işçiler patronun bir süredir iflas ettiği bahanesini öne sürdüğünü, bu gerekçe ile kendilerine izin verdiğini ve izin günü fabrikada ki makinaları başka bir yere taşımak istediği için fabrikada yer alan usta başının haber vermesi ile patronun bu girişimini engellediklerini belirttiler.

İşçilerden usta başı olan Recep Güntutmaz İşçi Meclisine fabrikada yaşanan gelişmeler ile ilgili bilgi verdi. Recep Usta 20 yıldır fabrikada çalıştığını patronun üç aydır maaşlarını vermediğini. Son olarakta iflas ettiğini söylediğini dile getirdi. İşçilerin izne çıkarıldığı gün kendisinin fabrikada olduğunu belirten recep usta patronun başka bir firmaya borcu olduğunu söylediğini bu firmada çalışan işçilerin izin günlerinde gelerek makinaları almak istediğini kendisinin duruma müdahale ederek diğer işçileri fabrikaya çağırdığını söyledi. İşçilerin gelmesi ile makinaları alamadıklarını, diğer firma olan Güneş Çelik patronunun bu durumda direk fabrikaya gelerek işçilere “ben sizin bir aylık maaşınızı vereyim” dediğini söyledi.İşçilerin bu duruma tepki göstererek tüm alacaklarını istediklerini yoksa makinaları vermeyerek sonuna kadar direneceklerini aktaran recep usta bu durum karşısında Güneş Çelik patronunun ben hepsini ödemem diyerek fabrikayı terkettiğini söyledi.

Ardından  21. dönem MHP Karabük Milletvekilliği de yapan patron İlhami Yılmaz’ın fabrikaya geldiğini ve işçilere eylemi bitirmeleri  gerektiğini “piyasadan 11 lira alacağım var. Gidelim birlikte alalım” dediğini işçilerin biz tahsilatçımıyız sen hakkımzı vereceksin dediğini söyledi.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında patronun adamlarının silahlar ile fabrikaya gelerek işçileri tehtid ettiği. Bir işçinin yaralandığını işçilerin müdürler tarafından şikayetçi olmamalarının istendiği belirtiliyor.

İşçiler Avukat tutarak alacaklarını icra yoluyla almak istediklerini belirtiyorlar. Bu sürecin yedi gün içerisinde netleşeceğini söyleyen işçiler hak ettiklerini alana kadar burada olacaklarını belirtiyorlar.

Ositim İşçi Sağlığı Meclisi bileşenleride kendi iş çıkışlarında hep birlikte direnişte olan sınıf kardeşlerini ziyaret ettiler. İşçilerin direnişleri boyunda yanlarında olacağını belirten İşçi Sağlığı Meclisi bileşenleri, yıllardır kendilerinin de bu tarz saldırılarla karşılaştıklarını tek çarenin direnmek olduğunu söylediler.

İşçilerin fabrikada ki işgal eylemi sürüyor. İşçi Meclisi olarak gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

11059299_752129634905726_890865357339958999_n

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*