Anasayfa » GÜNDEM » Ankara: Evde Kal(a)mayanlar’dan

Ankara: Evde Kal(a)mayanlar’dan

Covid-19 virüs salgını ile mücadele kapsamında alınan en büyük önlemlerin başında “evde kal” kampanyası yürütülüyor. Özellikle uluslararası şirketlerde çalışan beyaz yakalıların bir çoğu evden çalışmaya başladı. O cenahta şimdilik sorun yok gibi.

Ancak cafe, bar, otel, restorant gibi hizmet sektöründe çalışan bir çok işçi mekanların kapatılması dolayısıyla otomatikman işsiz kaldılar. Virüs, ilkin, çoğu günlük yevmiye usulü, sigortasız çalışan bu hizmet işçilerine “bulaştı”. Tamamı birden bire kendilerini evlerinde buldular.

Kamuda çalışanlarda ise hızlıca nöbet sistemine geçildi. Oralarda çalışan kamu işçileri kısım kısım ve belli bir süre evlerinde kalabildiler. Sokaklar birdenbire boşaldı. Dışarıda sadece işe gitmek zorunda olanlar var.

Sağlık çalışanlarını biraz erteleyerek başlarsam; bankalar hiç durmadılar mesela. Özellikle emeklilerin promosyan dönemine denk gelindiği için, ilk salgın ilanına rağmen takip eden 10 gün mesela yoğun müşteri temaslarıyla can hıraş devam ettiler. Virüsten kaynaklı bulaşma durumunun yoğunluğu, şube karantilarının artması ve ölüm haberleri sonrası banka yönetimleri nihayet “salgın önlemleri” ile çalışmaya devam ediyorlar. Mesai saatleri 12.00-17:00 aralığına çekildi. Dezenfektan ,eldiven, maske gibi “koruyucu”malzemeler dağıtıldı, müşterileri sıra ile ve az sayıda içeri alarak işlerine devam etmek zorundalar. Bazı bankalar personelini şube arabasıyla evlerinden alıp, evlerine bırakırken ,çoğu bu sorunu personelin kendi çözümüne bıraktı. Dönüşümlü çalışma bankalarda da geçerli ancak bazı kilit ve eksik personelden kaynaklı ikamesi olmayan personel her gün evden çıkmak zorunda, üstelik çoğu toplu taşıma kullanıyor. Bir de görev tazminatı adıyla ek bir ödeme yapmaya başladılar. Faiz ertelemeleri, 6 ay ödemesiz kredi kullandırımları, emekli ikramiye ödemeleri vs vs derken bu yarı mesai de önümüzdeki hafta eski seyrine dönüp, çalışmaya ve evde kal(a)mamaya devam edecek bankada çalışan arkadaşlar.

Fabrikalarda da üretim devam ediyor. İşçilerin bir kısmı yıllık izine çıktı veya çıkarıldı. Toplu taşıma kullanılıyor. Dayanışma amaçlı bazı işçi arkadaşlar fırsat varsa kendi araçlarıyla gidip gelme şansına sahip olabiliyorlar. Ancak fabrikalarda alınan hijyen önlemlerinin de çok göstermelik olduğundan yakınıyor arkadaşlar. Özel ya da kamu hastanelerinde çalışan her kademede sağlık çalışanları dahi hastanelerde hijyen sorunu, malzeme eksikliğini haykırırken sermayenin fabrikalarından ne beklenebilirdi ki.

Yani bu virüs evde kalana en son bulaşacak amma velakin bu sefer de işçiler öncelikli ölecekler, ölüyorlar. Meslek hastalığı mı denir, işçi cinayeti mi denir zaman ve mücadele gösterecek bunu, ama yine bizim sınıf ağır bedeller ödeyecek!

Bedel ödüyoruz, bedel ödeteceğiz sermayeye!

Devrimci Proletarya/Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*