Anasayfa » GÜNDEM » Ankara Dayanışması Roboskiye Gidiyor

Ankara Dayanışması Roboskiye Gidiyor

Ankara Dayanışması ve Gezi anneleri (Gülsüm Elvan, Sayfi Sarısülük, Emsal Atakan, Emel Korkmaz) halklar arası dayanışmayı büyütmek için 4-5 Temmuz’da Roboski ve Lice’ye gidiyor.

Bugün saat 12.00’da İHD Ankara Şube’de bir basın açıklaması gerçekleştirilerek konu kamuoyu ile paylaşıldı. Basın açıklamasında ayrıca 4 Temmuz’da Antakya’da görülecek olan Abdullah Cömert davasına, 7 Temmuz’da Ankara’da görülecek olan Ethem Sarısülük davasına ve 14 Temmuz’da Kayseri’ye kaçırılan Ali İsmail Korkmaz davasına da çağrı yapıldı.

Yapılan açıklamada ;

”Gezi, tarihsel yaşanmışlıkları ve birbirimizi daha iyi ve daha çok anlamamızı sağladı. Empati gücümüzü büyüttü. Ülkenin herhangi bir yerindeki haksızlık-hukuksuzluk, baskı ve zulüm bir başka yerindeki insanların tepkisiyle karşılaştı. Toplumsal bilinç gibi toplumsal dayanışmada büyüdü. ”Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak” dediğimiz Gezi’nin bize bıraktığı en büyük miras, yarattığı en büyük değer buydu.

Dünyanın gözü önünde 34 Kürt köylüsünün savaş uçaklarıyla bombalanıp katledilmesinin üzerinden 3 yıla yakın bir zaman geçti. Medeni Yıldırım geçen yıl öldürüldü. Kısa bir süre önce, kalekol-karakol yapımı ve HES lere karşı direnen Lice halkı yeni bir katliamla karşılaştı. Fırat’ın batısında ya da doğusunda zulümle karşılaşmış insanlar olarak bu saldırıları kendimize yapılmış kabul ediyoruz. Berkinlerin anneleri de Medenilerin anneleri de bizim annemizdir. Soma’da, Roboski’de bizim ortak acımızdır.  Sadece acılarımız değil, mücadelemiz de ortaktır. Taksim ve Kızılay direnişi de, Lice de bizimdir.

Tarih boyunca mücadele ortaklığımızı engellemeye alışanlara karşı “acılarımız ortak, mücadelemiz de ortaktır” demek için Gezi anneleriyle birlikte Roboski ve Lice’ye gidiyoruz. 4 Temmuz’da Roboski’de, 5 Temmuz’da Lice’de olacağız.”

Ankara Dayanışması

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*