Anasayfa » GENÇLİK » Ankara’ da 6 Kasım

Ankara’ da 6 Kasım

Gençliğin 1 mayısı olarak bilinen 6 Kasım YÖK protestoları Ankara’ da bu senede dağınık ve takvimsel bir gündemin dışına çıkmadan parça parça yapılan eylemlerle protesto edildi. 6 Kasım’ da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Üniversite Öğrencileri” imzalı bir açıklama yapıldı. Yine 6 Kasım günü Güvenpark’ ta “Berkin’ in’ katilleri Cezalandırılsın” pankartı açan DEV-GENÇ üyesi 4 kişi gözaltını alındı. Sınıfsız ve Devrimci Gençlik Birliği ( DGB) olarak 7 Kasım günü Yüksel Caddesi’nde bir basın açıklaması yaparak YÖK ve YÖK düzeni protesto edildi. Açıklamada “Sermaye defol Üniversiteler Bizimdir, Üniversiteler Bizimdir Bizimle Özgürleşecek, YÖK Polis Medya Bu abluka Dağıtılacak” sloganları atıldı.

 

eylem 1

Yapılan açıklamada;

“12 Eylül faşist darbesinin ardından sermayenin toplumun her kesiminde neoliberal politikaları hayata geçirmesinin başlıca araçlarından biri olan YÖK bugün Üniversite AŞ. Nin CEO’ su görevini üstlenerek giderek sermayeleşen ve piyasalaşan üniversitelerin yöneticisi konumundadır. Bugün üniversiteler birer sermaye birer sermaye kuruluşu olarak piyasanın istekleri doğrultusunda bilim üretmekte bunun yanında işçi öğrencilerin her türlü özgürlük talebini baskı ve zorbalık ile sindirmeye çalışmaktadır.

Sermayeye ucuz iş gücü, savaşlara asker yetiştirmek YÖK’ ün en temel görevidir. Bugün Emperyalist savaşlara milyonlar harcanırken, IŞİD’ e tırlarla silah yollanırken eğitime bütçe ayrılmamaktadır. Meslek Yüksek Okulları patronlara göre şekillenirken öğrenciler staj adı altında sömürülmektedir. YÖK devletin diğer tüm kurumları gibi sermayenin hizmetinde kusursuz çalışmaktadır. Yeni bir yaşamı kurmak için YÖK’ de YÖK düzenini de yıkacağız. Bunun yolu e seçimlerdir nede burjuvazinin meclisidir tek yol devrim mücadelesini yükseltmektedir. Ekim Devriminin 98. Yılını doldurduğu şu günde bu devrim bize göstermektedir ki ; nitelikli-ücretsiz-anadilde eğitim için tek yol devrimdir” denildi.

 

eylem 2

Kurtuluş Devrimde Kurtuluş Sosyalizmde, Gençlik Gelecek Gelecek Sosyalizm sloganlarıyla açıklama bitirildi.

YÖK eylemlerinin her geçen gün daha darlaşıp parçalı hale gelmesi hatta birçok siyasetin takvimsel gündemine dahi almayıp hiç bir eyleme katılmaması, gündeme alanların ise dar anti-AKP’cilikten çıkamaması gelinen noktayı gözler önüne sermektedir. 6 Kasım’ ı dar bir YÖK karşıtlığı üzerinden değil, üniversitelerin demokratik talepleriyle sınırlı kalan reformlar peşinde koşarcasına hiç değil, Staj sömürüsü adı altında sömürüldüğümüz üretim alanlarını ve üniversitelerin tümünü sermayenin elinden kurtarmanın devrimci sosyalist yolun içerisinde ele almalı ve mücadeleyi bu yolla büyütmeliyiz.

Ankara Sınıfsız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*