Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Ankara Ali İsmail için yürüdü; hepimiz Ali’yiz

Ankara Ali İsmail için yürüdü; hepimiz Ali’yiz

2 Temmuz günü Eskişehirde yapılan Gezi direnişine destek eylemleri sırasında sivil faşist ve polis tarafından dövüldükten sonra beyin kanaması geçiren Anadolu üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın yaşamını kaybetmesi üzerine Ankara’nın birçok yerinde eylemler gerçekleştirildi.

Batıkent

Saat 21.00′da Batıkent Meydanı’nda toplanan yaklaşık bin kişi Ethem Sarısülük Parkı’na yürüdü. Parka gelindiğinde Ali İsmail Korkmaz ve Haziran Direnişi’nde katledilenler anıldı. Saygı duruşunun ardından eyleme son verildi.

Palalılar Dikmen’de de ortaya çıktı.

Dikmen’de İlker Mahsuni Şerif Parkı ve Sokullu Ahmed Arif Parkı’ndaki yapılan forumlarda Ali İsmail korkmaz için eyleme geçme kararı alındı. Her iki parktan da sloganlarla yürüyüşe geçen kitle Dikmen Caddesi Ziraat Bankası Kavşağı’nda buluştu.

Palalı saldırganlar Dikmen’de de ortaya çıktı.”İsmail Ali korkmaz ölüsüzdür” “katil devlet hesap verecek” sloganları atan kitlenin üzerine araba süren bir saldırgan arabasından inerek pala ile saldırma cüretinde bulundu. Kitleden gereken cevabı alan saldırgan arabasına binerek uzaklaştı.

Palalı saldırganın İlkadım Mahallesi Muhtarı Yılmaz Yıldırım’ın oğlu Ataman Yıldırım olduğu öğrenildi.

dikmen10temmuz3
Dikmen

dikmen10temmuz3

Kennedy Caddesi

Kennedy Caddesi’nde ise 21:00 itibari ile toplanıldı.
Haziran direnişinde Ankara’da direnişin merkezi haline gelen Kenndy caddesinde kitle ilerleyen saatlerde daha da kalabalıklaştı. Kitlenin daha kalabalıklaşacağını anlayan polisin saldırısı gecikmedi. Polisin tazyikli su ve gaz bombalı saldırısına karşı direnişçiler “Hepimiz Ali’yiz, öldürmekle bitmeyiz” sloganı ve taşlarla karşılık verdi. yaklaşık 2 saat süren çatışmada iki direnişçinin başına gaz bombası fişeği isabet etti.

Ankara forumlarından ortak çağrı

Ankara forumları ortak bir açıklama yaparak bugün saat 19:00’da Ali ismail korkmaz için Demirttepe metrosundan Güvenparka yapılacak olan yürüyüşe çağrı yaptı.

kennedy10temmuz2
Kenndy Caddesi

images

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*