Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » 21 Aralık Grevi: Ankara

21 Aralık Grevi: Ankara

Ankara’da 21 Aralık grev sabahı Eskişehir yolu üzerinde bulunan BES üyeleri, Yapı Yol Sen Ankara şubeleri, Esm 1 ve 2 nolu şube DSİ önünde toplandılar, Ziya Gökalp’e doğru yürüdüler. Bu kol yaklaşık 100 kişiydi.

Hacettepe’de toplanan sağlık çalışanları ise ATO’nun da gelmesiyle yürüyüşe başladı.SES, ATO, diş hekimleri, tıp öğrencileri ve sosyal hizmet öğrencilerinin ve TTB’nin olduğu bu kol Abdi İpekçi Parkı’na kadar yürüdü.

Ostim’deki patlamanın davasına çağrı yapan Ostim işçi sağlığı meclisi girişimi de bu koldan yürüdü.1500 emekçinin katıldığı yürüyüşte en önde bir çok sağlık örgütünün ortak imzasıyla “İş güvencesi, gelir güvencesi, mesleki bağımsızlık, güvenli çalışma ortamı, sağlık hakkı için grevdeyiz” yazan pankart yer aldı.Abdi ipekçi parkına gelindiğinde meclisi sembolize etmek üzere sandalyelerle bir düzen oluşturulmuştu. Çok sayıda CHP’li milletvekilinin yanında Emep’li Levent Tüzel de Abdi İpekçi’deydi.

Oluşturulan kürsüde sırasıyla sağlık çalışanları söz aldılar ve 663 sayılı kanun hükmünde kararnameyi reddeddiklerini dile getirdiler. İşyeri meclisleri kurarak bu sürecin karşılanacağı vurgulanan konuşmalardan sonra KHK oylandı ve reddedildi.

Oylamanın sonunda TTB Abdi İpekçi’de kalmaya devam ederken, SES ve diğer sağlık çalışanları diğer emekçilerle buluşmak üzere Ziya Gökalp’e yürüdü. Ziya Gökalp’te son kortej olan SES’in de gelmesiyle Kesk adına kürsü konuşması başladı.Hem Abdi İpekçi’de hem de Ziya Gökalp de vurgulanan AKP’nin politikalarının yarattığı yıkım ve güvencesizlik üzerineydi.

Kolej kolu ise kolej metrosunun önünde toplandı.Tüm-Belsen ve siyasetlerin bulunduğu bu kol Dikimevi tarafından gelen emekçilerin de katılımıyla Ziya Gökalp’e doğru yürüyüşe geçti.Tarım-Orkam Sen, Eğitim-sen 1 nolu, 3 no lu şube, Bes 2 no lu şube bu koldaydı. 2000 emekçi bu koldan yürüdü. Yürüyüş sırasında Maraş katliamı ve 19 Aralık katliamlarının yıldönümlerinde olduğumuz hatırlatılarak katliamlar kınandı.

Yapılan tüm konuşmalarda 21 Aralık’ın en uzun gece olduğu, karanlık günlerde böyle bir grevin örgütlendiği “karanlığın en koyu olduğu yerden aydınlığın başladığı” vurgulandı.

Eğitim-sen’in diğer şubeleri ise 10:30’da YKM önünde toplanıp MEB önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra Ziya Gökalp’e geldi.

Mitingden notlar:

-Hem örgütlenme yönüyle hem de katılım itibariyle zayıf bir eylem geçekleştirildi.
-Hacettepe ve İbni-Sina hastanesi dışında grev bir çok noktada etkisiz kaldı.
-CHP ve BDP milletvekillerinin yoğun katılımı gözlendi.
-Gerek Abdi İpekçi’de gerekse de Ziya Gökalp’de kürsüye defalarca bilgi notu ulaştırılmasına rağmen Ostim davasının duyurusu yapılmadı.
– Eleştiriler dar bir AKP eleştirisinin dışına çıkamadı, kapitalizm eleştirisine hiç girilmedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*