Anasayfa » GENÇLİK » Ankara’da 6 Kasım mitingi

Ankara’da 6 Kasım mitingi

12 Eylül askeri faşist cuntasının akabinde üniversitelerin başına dikilen ve 29 yıldır üniversiteleri sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda yöneten YÖK’ün kuruluşu Ankara’da Genç-Sen, genç mimarlar ve gençlik örgütleri tarafından yapılan mitingle protesto edildi.

Saat 10.00′da Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde toplanmaya başlayan kitle buradan Sakarya Meydanı’na doğru yolu trafiğe kapatarak, sloganlarla yürüyüşe başladı.

Eyleme Genç-Sen, TÖK, DYG, Tüm-İGD, YDG, ÖEP, Proleter Devrimci Gençlik, Ekim Gençliği, DPG, HÜÖD, DTCF öğrencileri, Genç madenciler, LGBTT, Anarşistler, SDH, Devrimci İşçi Partisi, Emek Gençliği, DÖB, Devrimci Gençlik Birliği, SÖZ dergisi eyleme kendi pankartlarıyla katılım sağladı.

Devrimci Proleter Gençlik eyleme “YÖK’e, Öğrenci Emeği Sömürüsüne, Paralı Eğitime, Burjuva Eğitim Sistemine Karşı Mücadeleye” yazılı pankart ve dövizleri ile eylemde yerini aldı. DPG yürüyüş boyunca “Yaşasın sosyalist halk üniversiteleri”, “Yaşasın öğrenci konseyleri”, “Gençlik gelecek gelecek sosyalizm”, “Kahrolsun burjuva eğitim sistemi”, “Öğrenci emeği sömürüsüne son”, “Kölece çalışmaya, kölece eğitime hayır”, “Ücretli köle olmayacağız” sloganlarını yükseltti.

Sakarya Meydanı’na gelindiğinde program devrim ve sosyalizm için şehit düşenler adına yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından yapılan ortak açıklamada YÖK’ün hedefe çakan konuşmaların yanı sıra, geleceksizlik, paralı eğitim, soruşturmalar ve cezalara vurgu yapıldı.

Ortak açıklamanın ardından TEKEL işçisi, BETESAN direnişçisi Zeynel Kızılaslan, HÜÖD ve DTCF öğrencileri adına ve Tüm-İGD adına birer konuşma yapıldı.

Konuşmalardan sonra sahneyi Bandista aldı. Eylem sergilenen tiyatro oyunları sonrasında halaylarla sona erdi.

Kaynak: devrimciproletergenclik.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*