Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » ANF ve Şam televizyonu açıklamalarına göre YPG ile Şam rejimi anlaştı

ANF ve Şam televizyonu açıklamalarına göre YPG ile Şam rejimi anlaştı

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) Arapça yayını ve Suriye devlet televizyonu, YPG-YPJ ile Şam rejimi arasında, Afrin görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlandığını duyurdu. Bazı Kürt temsilcileri anlaşmayı uluslararası Reuters haber ajansına verdiği demeçlerle doğruladı.

Anlaşmaya göre, Suriye ordusu Afrin’de sınırlar ile bir dizi mevkide konuşlanacak. Suriye ordusunun Afrin savunmasında yer almasına karşılık Afrin YPG güçlerinin ellerindeki ağır silahları Suriye ordusuna devredeceği iddia edildi.

Sputnik haber ise Afrin sözcüsüne dayandırdığı haberinde, böyle bir anlaşmanın olmadığı duyurdu. Sputnik’e göre Afrin sözcüsü,

“Biz defalarca Suriye ordusu Afrin’e girmedi dedik. Girecek de değil. Eğer bir anlaşma gelişme olursa resmi bir açıklama yaparız. Bu haberlerden artık bıktık. Eğer Suriye ordusu Afrin’e gelecekse bunu sizden, kamuoyundan saklamayız. ‘Ordu Afrin halkına yardım etmeye gelecek’ deriz. Afrin ve Halep’teki siviller bazen sivil otobüsler geldiğine ‘İşte Suriye ordusu geldi’ diyorlar. Yanlış anlıyorlar. “

dedi.

Afrin saldırganı Türk devletinin YPG-Şam anlaşması haberlerine ilk yorumu Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun demogojilerinden geldi:

“Şimdi rejim buraya girer mi, girmez mi? Girerse ne için girer bu önemli. Eğer rejim buraya PKK’yı, YPG’yi temizlemek için girerse problem yok. Eğer rejim buraya YPG’yi korumak için giriyorsa bizi, Türkiye’yi ve Türk askerini hiç kimse durduramaz. Bu Afrin için de geçerli, Münbiç için de geçerli, Fırat’ın doğusu için de geçerlidir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*