Anasayfa » GÜNDEM » Anayasa profesörüne anayasa tutuklaması!

Anayasa profesörüne anayasa tutuklaması!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü KCK soruşturması kapsamında İstanbul polisi tarafından yapılan operasyonda gözaltına alınan, aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Belge yayınevi sahibi Ragıp Zarakolu’nun da bulunduğu 50 kişiden 44’ü tutuklandı. Gözaltına alınanların mahkeme sorguları gece 23.00’te başladı ve 14 saat sürdü. Mahkeme BDP Parti Meclisi ve Anayasa Komisyonu üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile Ragıp Zarakolu dahil 44 kişiyi tutukladı.

KCK operasyonları kapsamında 2009 yılından bu yana yaklaşık 8 bin kişi gözaltına alındı ve yaklaşık 4 bini tutuklandı. Bunların önemli bir bölümü de son 6 ayda gerçekleşti.

Son operasyon kapsamında suç delili olarak değerlendirilen belgelerden biri de Prof. Dr. Büşra Ersanlı’dan çıktığı öne sürülen ve “KCK genelgesi” olarak tanımlanan bir genelge. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, belgenin BDP tarafından 2010 yılında yayınlandığını açıkladı.

Her biri anayasa sürecine bağlanan operasyonlar açısından belki de en çıplak gözle görülür bağlantı da BDP Anayasa Komisyonu üyesinin tutuklanması oldu! Akademisyen ve aydınlara da sıçratılan operasyonlar, akademisyen ve yazarlar tarafından protesto ediliyor. Bu amaçla yayınlanan imza metnini imzalayanların sayısı 800’ü geçti.

Anayasanın katılımcı bir süreçle hazırlanacağı, sadece parlamentoda bulunanlar değil dışındaki siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve “yurttaşlar”ın katılımına açılacağı, birey düzeyinde içerilmeye çalışılan işçi ve emekçilere yönelik en etkin propagandalardan biri. Buna karşılık Anayasa çalışmalarında yer almaları bir dizi yolla engellenen BDP milletvekilleri Anayasa Komisyonunda TMY ve TCK’da düzenleme yapılarak tutuklamaların kaldırılmasını gündemleştirdiler. Ancak talepleri Komisyondaki diğer partiler tarafından reddedildi!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*