Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Anakara BDSP’den tutuklamalar için basın açıklaması

Anakara BDSP’den tutuklamalar için basın açıklaması

Bugün saat 19.00’da Ankara Yüksel Caddesinde Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’na 7 Ağustos’ta düzenlenen operasyonla 4 sınıf devrimcisi Hasan Akman, Deniz Gündoğdu, Zennure Karaaslan ve Tuğba Tavlı’nın göz altına alınması ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanması ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Tutuklanan devrimcilerin ailelerinin de yer aldığı basın açıklamasında Devrimci Proletarya ve Sınıfsız okurları da destek için oradaydı.

IMG_7149

BDSP’nin yapmış olduğu açıklama şöyle:

“Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizleri yıldıramaz!
Yaşasın devrim! Yaşasın sosyalizm!

Hukuksuz ve keyfi gözaltı/tutuklama terörü, sokak ortasında işkenceler, yargısız infazlar…

Dört bir yanından pislik akan baskı ve sömürü düzeni, gözü dönmüşçesine, işçi sınıfına, halklara, işçi sınıfımızın ve ezilen halkların eşitlik ve özgürlük özlemine, bu özlemin taşıyıcısı olan devrimcilere saldırmaya devam ediyor.

Sözde demokrasi bekçisi hükümetleri ve parlamentoları ile baskı ve sömürü düzenlerini ayakta tutabilmek için çırpınıyorlar. Onlar çırpınıp saldırganlaştıkça, demokrasiden ne anladıkları da daha çok ortaya çıkıyor.

Onların demokrasisi, başını tuttukları baskı ve sömürü düzenlerinin devamıdır.

Sermayenin koçbaşlarının tatlı kârlarını tehdit eden her hak arama eylemi onların demokrasisi için bir tehdittir.

Kadının eşitlik talebini, gençliğin özgürlük özlemini dile getirmesinin onların demokrasisinde yeri yoktur.

Kürt halkı, aleviler, ezilen tüm halk ve mezhepler, onların demokrasisinde yok edilmesi gereken birer düşmandır.

Onların demokrasisi, kapitalist parababaları, emperyalist efendilerin çıkarları için vardır.

Onların demokrasisi, ancak onlar gibi düşünen, eşitlik ve özgürlük düşmanları içindir.

Bu yüzden haftalardır, karanlık yüzleri ile saldırmaya devam ediyorlar. İstanbul’da, Ankara’da, Silopi’de, Cizre’de, İzmir’de, ülkenin dört bir yanında hakkını arayan, eşitlik ve özgürlük özleminin, sosyalizmin taşıyıcısı olan kim varsa sesini kesmek istiyorlar.

Daha 10 gün önce, sözde IŞİD operasyonu adı altında 1000’i aşkın devrimciyi ve Kürt yurtseverini nasıl gözaltına aldıklarını unutmadık.

Aynı gün, İstanbul’da devrimci Günay Özarslan’ı yargısız infazla katlettiklerini unutmadık.

Yüksekova’da şantiye basarak Kürt inşaat işçilerine yaptıkları işkenceleri unutmadık.

Sadece son bir haftada her gün ülkenin yeni bir köşesinde gerçekleştirdikleri baskınları, işkenceleri, faşist baskı ve terörü niçin gerçekleştirdikleri, neden bu kadar korktuklarını hiç unutmadık!

Biz sınıf devrimcileri uyguladıkları baskı ve tutuklama terörünün nedenlerini de çok iyi biliyoruz.

Yaklaşık 3 ay önce, Bursa’da metal işçilerinin yaktığı mücadele ateşi bu ülkede artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösteriyor.

Kürt halkının on yıllardır sürdürdüğü destansı direniş, 2013 Haziran’ında sokaklara taşan milyonların öfkesinin yanına işçi sınıfının çelikten yumruğu ekleniyor.

Dizginsiz sömürüye ve sendikal ihanete karşı ayağa kalkan metal işçilerinin yaktığı mücadele ateşi, bundan sonra bu ülkede tüm mücadelelerin birleştirici gücü ve geleceğe taşıyıcısıdır.

Siyasallaşmış bir işçi hareketi, sosyalizm mücadelesinin en temel gıdası olduğu gibi, sömürücü bezirgânların da korkulu rüyasıdır.

Siyasallaşmış bir işçi hareketinin olduğu bir toplumda, sömürücü bezirgânlar tatlı kârlarından vazgeçmek zorunda kalırlar.

Siyasallaşmış bir işçi hareketinin olduğu bir toplumda, ırk, cinsiyet ve mezhep farklılıkları ile emekçileri bölüp parçalayamazlar.

Siyasallaşmış bir işçi hareketinin olduğu bir toplumda, eşitlik ve özgürlük özlemini, sosyalizm mücadelesini boğamazlar.

Sermayenin koçbaşları ve onların uşaklığını yapanlar, işte bu yüzden biz sınıf devrimcilerinden intikam almak istiyor.

Buradan ilan ediyoruz ki, bu baskıları boşuna kalmaya mahkûmdur.

4 yoldaşımızı tutsak alarak, 6 yoldaşımız hakkında yakalama kararı çıkartarak ne bizleri susturabilir, ne de işçi sınıfının eşitlik ve özgürlük özlemini bastırabilirler.

Yoldaşlarımızın ailelerini arayarak, 60’lı yaşlarındaki emekçileri taciz ederek, mücadelemizin daha da büyümesine engel olamazlar.

Bugün, bu sokakta defalarca kez denedikleri gibi sivil faşist çetelerini üzerimize salmaya çalışarak bizleri sindirmeye çabalamaları da boşunadır.

Hiçbir baskı, hiçbir kuvvet bizleri bu mücadeleden, yoldaşlarımızdan devraldığımız bu bayrağı daha da güçlü bir şekilde dalgalandırmamıza engel olamaz.

Buradan bir kez daha haykırıyoruz. İşçi sınıfının eşitlik ve özgürlük özlemini boğamazsınız. İşçi sınıfı ile sınıf devrimcilerinin o görkemli buluşmasına engel olamazsınız.

Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizleri yıldıramaz!
Yaşasın devrim! Yaşasın sosyalizm!

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu”

Basın açıklamasının okunmasının ardından 4 tutklu devrimcinin avukatı Bülent Teoman Özkan, kısa bir açıklama yaptı. Açıklamasında “Devrimcilerin bütün bu baskılara, devlet terörüne top yekun birlikte karşı durmalıyız. Başka türlü bu devlete, bu iktidara karşı başarılı olamayız.” ifadelerine yer verdi.

Avukat Bülent Özkan’ın konuşmasının ardından “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!, Yaşasın Devrimci Dayanışma! Kahrolsun Sermaye İktidarı!” sloganlarıyla eylem sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*