Anasayfa » GÜNDEM » Amed’de Cenazeleri Binler Uğurladı

Amed’de Cenazeleri Binler Uğurladı

Amed’de 14 Aralık’ta polis tarafından hedef gözetilerek katledilen Şerdıl Cengiz ve Şiyar Selman Amed Yeniköy mezarşığında binlerin katılımı ile toprağa verildi.

Koşuyolunda bir araya gelen binler cenazeleri sloganlar ve zılgıtlar ile karşıladı.“Şehid namirin”, “PKK halktır halk burada” sloganları ile karşılanan Cengiz ve Salman için burada anma töreni yapıldı. Ardından cenaze namazı kılındı. İlk olarak MEYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle söz aldı. Dicle konuşmasında bu gençlerin dedelerini ve babalarını 90’li yıllarda katlettiniz şimdide bu çocukları artık yeter. DAİŞ zihniyeti ile çocuklarımızı katlediyorsunuz. Biz artık bu durumu kabul etmiyoruz. Kirli politikalarınızı ve elinizi Kürdistan topraklarından çekin” dedi.

Ardından Amed DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek söz alarak Sur’a yönelik süren saldırılara dikkat çekti. Şİmşek“Burada Kürt halkına karşı kirli bir politika uygulanıyor ancak Kürt halkı direnişiyle bu politikaları boşa çıkaracaktır. Bizler en meşru hakkımız olan özyönetim direnişinden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Şimşek’in ardından konuşan Şerdil’in babası Mehdi Cengiz, “Buradan Kürtlere sesleniyorum. Yeter yıllardır aslınızı inkar ettiniz. Yeter artık bu korkaklığınız. Gelin birlik içinde olalım. Sayın Barzani’ye sesleniyorum; Yeter artık bu kan emici iktidarla birlik olup elini Kürtlerin kanına bulama. Sen Cengiz Hanların torunu değilsin! Biz Kürtler Şeyh Said’in, Rüsteme Zal’ın, Qazi Muhammed’in torunlarıyız” seklinde konuştu.

Ardından Mezarlığa doğru yolan çıkan kitlenin öfkesi sloganlara yansıyordu. Kitle hep bir ağızdan güçlü bir şekilde Sur direnişini selamladı. “Biji berxwedana Surê” sloganları ile yürüyen kitle yol boyunca zılgıtlar çekip, alkış tutarak ve kepenklere vurarak bir yandan da görültü çıkarma eylemi yaptı.

Cenaze Yeniköy mezarlığında ulaştığında kitle yüzbinleri buldu. Burada yapılan saygı duruşundan sonra kitle “Çerxa Şoreşê” marşını okudu. Şiyar ve Şerdıl’ın cenazeleri ”intikam” sloganları eşliğinde toprağa verildi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*