Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Amed Sur İçin Ayakta

Amed Sur İçin Ayakta

Amed’in Sur ilçesinde günlerdir süren sokağa çıkma yasağı ve çatışmalara karşı tüm Amed halkı serhildan ruhu ile sokaklarda. Sermaye devletinin günlerdir sürdürdüğü sokağa çıkma yasağı ve saldırılarına karşı tüm Amed halkı bıgün sokaklarda, sokak aralarına ve en merkezi caddelere barikatlar kuran halk saatlerdir direniyor. Polis halkın direnişi karşısında geri adım atıyor. Bir çok noktada halk polis barikatlarını aştı.

7. gününe girdiği Sur’da çatışmalar şiddetli bir biçimde devam ederken, DBP’nin çağrısıyla Sur’daki polis saldırılarını protesto etmek amacıyla Diyarbakır’ın diğer ilçelerinden Bağlar’a doğru harekete geçildi.

Bismil, Çınar ve Ergani’den yola çıkanların otobüsleri yol üzerinde polis tarafından durduruldu, kimlik kontrolleri yapıldı. Ergani’den gelenlerin otobüsleri gerekçesiz bir biçimde bağlandı. Polis, DİHA muhabirini de gözaltına almaya çalıştı, kamerasındaki görüntüleri sildi.

Polis saldırısına Diyarbakırlıların yanıtı direniş oldu, polise taşlarla karşılık verildi. Çatışmalar Ofis semtine doğru yayılırken, Gevran Caddesi üzerinde yapılan saldırıda polisin halkı hedef alarak gaz fişeklerini attığı görüldü.

Serhildan ruhu ile sokaklar tutuşurken polis bir çocuğu hedef gözeterek vurdu. Çatışmalar tüm kentte sürüyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*