Anasayfa » GÜNDEM » Amed Newroz’unda yüzbinler

Amed Newroz’unda yüzbinler

Burjuva faşist devlet Newroz gösteri ve mitinglerini olabildiğince kısıtlamak için yine elinden geleni yaptı. Urfa’da Newroz şenliğine çıkacak sanatçılar gözaltına alındı, Diyarbakır’a çevre illerden bazı tren seferleri iptal edildi, Diyarbakır’da “bomba araması” ardından “mayın araması” denilerek kitlelerin alana girişi yavaşlatıldı ve geciktirildi.

Buna karşın Newroz yürüyüş ve mitingleri coşkulu büyük kitlelerle gerçekleştirildi.

Amed’de Bağlar semti Bağcılar mahallesindeki Newroz alanına, Amed ve çevresinden onbinler sabahın erken saatlerinden itibaren 3 koldan aktı. Okullar, dükkanlar, işler bırakıldı, kadınlar, gençler, işçiler, kent ve kır yoksulları binlerce kişilik sloganlı yürüyüşler yaptı, arama noktalarının önünde binlerce kişilik kuyruklar oluştu.

Newroz gösteri ve mitingleri, “Mutlaka kazanacağız, tecriti yıkacağız” başlığı altında gerçekleştirildi.

Tecrite karşı açlık grevini sürdüren Leyla Güven, hapishanede açlık grevindeyken tecriti protesto için yaşamına son veren Zülküf Gegen, Amed 2017 Newroz’unda polis tarafından katledilen Kemal Kurkut, 5 Haziran 2015 mitinginde devlet yönlendirmeli IŞİD bombalı saldırısında bacaklarını yitiren ama bu Newroz’da protez bacaklarıyla halaya duran sanatçı Lisa Çalan Newroz’un sembolleriydi.

Leyla Güven’in Kürt halkına Newroz mektubu okundu:

“Merhaba Amed, merhaba direnişin başkenti… Merhaba fedakar anneler, kahraman gençler. Hepinizi zindanların direniş ruhuyla kucaklıyorum.

Değerli halkımız; Newroz baharın başlangıcıdır, özgürlüğün dirilişidir. Newroz; zindanlarda Mazlum’un haykırışı, Amed Sur’larında Zekiye’nin halayı, Ronahî ve Rahşanların meşalesidir. Newroz; bugün dönemin Mazlum Doğan’ı olan kahraman Zülküf Gezen’dir. Bu nedenle 2019 Newroz’unun adı Zülküf Gezen’dir. Yoldaşlar; Zülküf Gezen direniş hamlesinin şehididir. Zülküf yoldaş direniş hamlesi ile yarınlarımızı aydınlattı. Eylemi önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

Kahraman halkımız; zafer çok yakındır. Bahar geldi artık. 2019 yılında tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz. Bütün dünya halkları iyi bilmelidir ki; tecrit içinde bir yaşamı asla kabul etmeyeceğiz. 2019 yılı direnişimiz ile Kürt ve Kürdistan halkının direniş yılı olacaktır. Bu direniş ruhu ve inancıyla hepinizi selamlıyorum. Newroz bayramınızı yürekten kutluyorum. Newroz pîroz be. Mutlaka kazanacağız.”

HDP’nin yerel seçimlerde ittifak yaptığı Kürt partilerinin temsilcileri de Amed Newroz’unda kısa konuşmalar yaptı. Kürdistan Demokratlar Platformu, Azadi Hareketi, İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi başkanları, özetle, “Kürdistan ittifakı herkesin beklentisiydi. Adım adım ulusal birliğe gidiyoruz. Kürtler birlik ile kendi çözümünü sağlayacak” mesajı verdiler.

Yüzbinlerin katıldığı Amed Newroz mitinginde HDP, HDK, DBP eşbaşkanları, bir TJA (Özgür Kadın Hareketi) aktivisti, ve HDP-Kürt Partileri ittifağı ortak Diyarbakır Belediye Eşbaşkan adayı da konuşmalar yaptı.

Amed Newroz mitingi, Koma Pel’in konseriyle sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*