Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Amed Newroz’u

Amed Newroz’u

Kürdistan’da sermaye tarafından derinleştirilen savaşın ve ablukaların gölgesinde Ankara ve İstanbul’da patlayan bombaların işçi ve emekçiler arasında yaydığı korku iklimine karşın yüzbinler Amed Newroz’un da buluştu.

Sermaye devletinin günlerdir newroz alanlarında sürdürüğü saldırgan tutum karşısında birçok noktada kürt işşçi ve emekçileri geri adım atmayarak yasaklara rağmen newroz eylemlerini yapmıştı.  Amed newrozu sabah saatlerinde hazırlıkların tamamlanması ile başladı.

Newroz alanına çok sayıda pankart asıldı. Kürsüye newroz sloganı olan ““Direnecek kazanacağız ” pankartının yanı sıra, “Özgür önderlik, özerk Kürdistan, demokratik Türkiye” sloganının olduğu pankart asıldı. Tertip komitesi yaşanan bombalı saldırıların sonrasında güvenlik önlemlerini daha da arttırdı. Tertip komitesi iki ayrı arama noktası oluşturarak güvenlik önlemi aldı. Bir gece öncesinden alanda kürt gençleri nöbet tuttu.

Polis arama noktalarında kitleyi tahrik etmeye çalışsada kürt işçi ve emekçileri sağ duyulu davrandı. Newroz eylemi saat 11.00’da başladı.  Alan’da YPS marşı ilkkez çalındı. Newroz’da ilk konuşmayı Amed Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı yaptı. Anlı kürt işçi ve emekçilerine kürtçe seslenerek başladı. Anlı, Kürdistan’ın dört parçasındaki halkların Newroz’da bir kez daha yan yana geldiğini ve ruh birliği yaptığını söyledi. Anlı, direniş ruhuyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarındaki direnen halkları selamladı.

Ardından Eş Başkan Gülten Kışanak söz aldı. Kışanak, Karanlığa teslim olmayanları, tehditlere ve saldırılara karşın dört bir yanda Newroz alanlarını dolduranları ve direnenleri selamlayan Kışanak, “Umudumuz özgürlükte, özgür bir gelecekte. Bize umutsuzluk yakışmaz. Biz Amed’iz, Amed biziz” dedi

Konuşmaların ardından Bajar Amedi ve Mikail Aslan sahne aldı. Yüzbinler sloganlar ve halaylarla müziğe eşlik etti. Newroz alanında “PKK Halktır Halk Burada”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Katil Erdoğan” sloganı sık sık atıldı.

Saat 12.30’da Alandaki büyük Newroz ateşi yakıldı. Ateşi DBP, HDP, HDK, DTK eş başkanları yaktı. Ateşin yanmasının ardından yüzbinler “Newroz Piroz Be” slganını attı. Ateşin ardından alanda bir sinevizyon gösterisi yapıldı. PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 90’lı yıllarda yaptığı Newroz konuşmasıyla başlayan sinevizyon, yine 90’lardaki kirli savaşta yürütülen direnişten görüntülerle devam etti. Sinevizyon, Silopi ve Cizre direnişlerinin simgesine dönüşen Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır ve Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç ile YPS/YPS-Jin güçlerinin direniş alanlarındaki görüntüleriyle sonuçlandı.

Daha sonra Sırrı Süreyya Önder konuşma yaptı. Önder müzakere sürecine ve müzakere masasının Saray-AKP eliyle devrilmesine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. “Müzakereler başlasın, bir haftada savaş biter” diyen Önder, iktidara savaş politikalarından vazgeçme çağrısında bulundu. Önder, Demirtaş’ın bu çağrıyı detaylandıracağını da sözlerine ekledi.

Önderin ardından kürsüye HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı. Demirtaş Cizre’de, Gever’de, Nusaybin’de, Sur’da direnen kürt gençlerini ve güçlerini selamladı. Demirtaşın konuşması şöyle;

“Elbette patlayan bombalar eşliğinde barışı talep etmek kolay değil. Kapımıza dayanmış ve hepimizi teslim almaya çalışan kaosa, korku ortamı yaratmak isteyenlere karşı yegane dayanağımız ilkeli bir barış duruşudur. Bu fotoğrafın iyi görülmesi, bu mesajın doğru okuması lazım. Hamasetle, tehdit ederek, ‘diz çöktüreceğim’ diyerek siyaset yapılamaz, diyalog kapıları açılamaz.

Kürt halkının ve haklarının inkarı üzerinden ve bunun bir tehdit görülmesi üzerinden barış süreci yürütemeyiz. Şeffaf bir müzakere sürecine ihtiyacımız var. Demokratik siyasetin alanını genişletmeliyiz. Bizler, HDP olarak yeniden çözüm masasına dönülmesi, bu kinin halklarımızı hedef almadan sonlanması için çağrı yapıyoruz. Buna önderlik etmeye hazırız.”

Demirtaş konuşmasını “Amed Newroz’u bir kez daha yol gösteriyor. Bu meydan çözümü işaret ediyor. ‘Bizi korkutamazsınız, diz çöktüremezsiniz’ diyor. Bu mesaj doğru okunmalı” diyerek bitirdi.  Konuşmaların ardından sahneye sırası ile,  Koma Şehit Mizgin, Bajar çıktı. Çekilen halaylar ve atılan sloganlar ile newroz sona erdi. Newroz alanında PKK, YPG flamaları ile çıkan gençlere polis saldırdı. Kitlenin karşılık vermesi üzerine polis geri çekildi.

Önceki yıllara nazaran katılım sayısında gözle görülür bir düşüş yaşandı. Ancak yüzbinin üzerinde bir kitlenin alanda olduğu gelen bilgiler arasında.

amed_newroz_21mart_6

amed_newroz_21mart_16

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*