Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Amed Newrozu

Amed Newrozu

 

Amed Newrozu, 200 bin kişiye yaklaşan bir katılımla gerçekleşti. Alana sığmayan kitlelerin oldukça canlı ve öfkeli olduğu görüldü. Kürt kadınları ve gençleri yine alana damgasını vurdu. Miting boyunca halaylar çekildi, marşlar söylendi, sloganlar atıldı.

Temel gündemlerden biri kuşkusuz Efrin’deki işgaldi. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Efrin Kanton yönetiminin Amed Newroz’una gönderdiği mesajı okudu:

 

“Efrîn’de yaşayan halklar olarak bu toprakların gerçek sahipleriyiz… Bu toprakların ve bu kadim halkın yalnız olmadığını herkese bir kez daha gösterme zamandır. Newroz bu yönden önemlidir. 2019 Newrozu’nu umut ve özgürlük içerisinde kutlayacağımıza inanıyoruz.”

Miting Efrin mesajından sonra hapishanede bulunan Kürt temsilcilerinin mektuplarının okunmasıyla devam etti.

DDKD Genel Başkanı Veysi Aşkar, Kürtçenin resmi dil olmalı, Kürt kimliği tanınmalı istemlerini dile getirdi.

HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan, “Efrin’de Demirci Kawa heykelini yıkanlar, şunu bilsin buradaki herkes Demirci Kawa’dır.” dedi. Kemal Kurkut’u anarak konuşmasını sürdürdü: “Özgürlüğün eşitliğin barışın gelmesinden korkuyorlar. Bu halk mücadelesini herşeye karşın başaracaktır.” 5 yıl önceki Öcalan’ın Newroz mektubundaki Ortadoğu barışı mesajını hatırlatan Buldan, konuşmasını yine “seçim sandığına” gömerek bitirdi: “Bir halkın özgürlük talepleri karşısında tekçiliği, zorbalığı dayatanlar kaybedecektir. O gün çok yakındır. Seçim sandıklarında onlara tarihi bir ders vereceğiz” dedi.

Miting, sanatçıların şarkıları, alanda halay ve sloganlarla bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*