Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Amed evlatlarını karşılıyor (güncellendi) -video-

Amed evlatlarını karşılıyor (güncellendi) -video-

Paris’te öldürülen üç Kürt kadın siyasetçinin cenazeleri Diyarbakır’da onbinlerce vatandaş tarafından karşılandı. 9 Ocak’ta bir suikast sonucu hayatlarını kaybeden PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in cenazelerini taşıyan araçlar, Diyarbakır semalarında yankılanan zılgıt, slogan ve siren sesleri arasında şehire doğru yola çıktı.

CENAZELER ÖNCE İSTANBUL’A GELDİ

Cenazelerinin İstanbul’dan yola çıkması ile birlikte Diyarbakır Havaalanı’nda da hareketlilik başladı. Yoğun önlemlerin alındığı havaalanına 10 binlerce yurttaş akın etti. Yaşamını yitiren Kürt kadın siyasetçileri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğraflarını yakalarına asan ve posterlerini taşıyan onbinlerce kişi, yaklaşık iki saat cenazelerin gelmesini bekledi. Cenazeleri taşıyan uçağın havaalanına inmesiyle zılgıtlar çeken kitle, “Şehîd namirin”, “Güneşin yoldaşları ölümsüzdür” sloganları attı. Saygı duruşunda bulunan kitle, “Çerxa Şoreşê” marşını hep bir ağızdan söyledi. Cenazeler uçaktan BDP’li kadınlar tarafından alınarak, cenaze araçlarına konuldu. Üç kadınının fotoğraflarının bulunduğu pankartları taşıyan binlerce vatandaşın güvenliğini Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri ve

BDP’li kadınlar sağladı. Cenazeler alınırken, alandan sık sık slogan sesleri yükseldi. Diyarbakır’daki karşılama, ulusal ve uluslararası basın tarafından izleniyor. Cenazelerin Özel Bağlar Hastanesi’ne götürüldüğü bildirildi. Yol boyunca balkonlara çıkan vatandaşlar sloganlarla yürüyenlere destek veriyor. Bağlar’da bir meydana gelindiğinde binlerce kişi geceyi çakmaklarıyla aydınlattı.

HALK PENCERELERE VE SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Cenaze aracında bulunan cenazeler, kitlenin yürüyüşü ile Özel Bağlar Hastanesi’ne doğru yola çıktı. Yaşamını yitiren 3 kadın siyasetçinin fotoğrafının olduğu, “Üç yoldaşımız ölümsüzdür” ve Cansız’ın fotoğrafının olduğu “Ben haklı bir davanın militanı ve kadını olarak ah demeye utandım” yazılı pankartlar açıldı. Havalimanı Caddesi’nden, Kuruçeşme Kavşağı ve Gürsel Caddesi üzerinden Özel Bağlar Hastanesi’ne getirilen cenazeler, caddelere, sokaklara, binaların balkonlarına çıkan kadın, çocuk, yaşlı genç onbinlerce Diyarbakırlı tarafından zılgıt, zafer işareti, mumlar ve sloganlarla karşılandı. Kitlenin yoğunluğundan dolayı 10 dakikalık yol, bir buçuk saatte ancak alınabildi. Pencere ve balkonlardan sarı kırmızı yeşil flamalar, Demokratik Konfederalizm bayrakları açan Diyarbakırlılar, cenaze araçlarına karanfiller attı. Bazı kadınların gözyaşlarını tutamadığı ve ağıt yaktıkları görüldü.

TABUTLARI KADINLAR OMUZLADI, GÜVENLİĞİ KADINLAR SAĞLADI

Cenazeler hastanenin önüne getirilirken, binlerce kişi de hastane bahçesinde cenazeleri, “Şehîd namirin” sloganlarıyla karşıladı. Sarı, kırmızı, yeşil flamalara sarılı cenazelerin, araçlardan indirilmesiyle, binlerce kişi mumlar yaktı. Hastane bahçesinde bulunan bayrak direğine, Konfederalizm bayrağı çekildi. Tabutlar kadınlar tarafından omuzlanarak, hastane morguna götürüldü. Cenazeler götürülürken, binlerce kişi tabutların üzerine karanfiller attı.

Cenazelerin hastane morguna alınmasının ardından kitle hastaneden, “Şehîd namirin” sloganlarıyla ayrılırken, kadınlar ise mumlar yakarak, hastanede nöbet tutuyor.

Cenazeler bugün 08.30’da hastaneden alınarak, Batıkent Meydanı’na getirilecek. Burada düzenlenecek törenin ardından Sakine Cansız Dersim’e, Fidan Doğan Maraş’a, Leyla Şaylemez ise Mersin’e uğurlanacak.

Diyarbakır’da törenin yapılacağı alanda yüzbinlerce kişi henüz cenaze gelmeden toplanmaya başlarken, on binlerce kişi ise Cansız, Doğan ve Şaylemez’in cenazelerinin bulunduğu Özel Bağlar Hastanesi önünde toplandı. Kentte esnafın tümü kepenk kapatırken okullar boykot edildi. Cenaze yürüyüşü güzergahında bulunan evlerden çıkan halk da slogan ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe dahil oluyor.

‘HEPİMİZ, SAKİNE’YİZ, LEYLA’YIZ, FİDAN’IZ’

Hastane önünde on binlerce kişi “Hepimiz Sakine’yiz”, “Hepimiz Leyla’yız”, “Hepimiz Fidan’ız” lolipop dövizlerini taşıdı. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de hastanenin önüne geldi. Hastane önündeki kitlenin güvenliğini kadınlar sağlarken, görevli kadınları tümü siyah önlük giydi. Binlerce kişi siyah giyerken, boyunlarına da beyaz tülbent ve şal taktı. Kitle yakalarına yaşamını yitiren Cansız, Doğan ve Şaylemez’in fotoğraflarını taktı. On binler çok sayıda KCK, PKK, Demokratik Konfedarlizm bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu “Kürt sorunun çözüm iradesi Önder Apo’dur” pankartı taşıdı. Cansız, Doğan ve Şaylemez’in fotoğrafının bulunduğu “Ve siz katlettikçe biz küllerimizden doğacağız” pankartı açıldı. Alanda Lice ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG Askeri Konseyi Üyesi Ertem Karabulut’un (Numan Amed) ve Cansız, Doğan ve Şaylemez’in büyük boy fotoğrafları açıldı.
On binlerce kişi hep bir ağızdan hiç durmadan “Bijî Serok Apo”, “PKK halktır halk burada”, “Güneşin yoldaşları ölümsüzdür” sloganları attı. Her geçen dakikada gruplar halinde halkın hastane önüne akını artarken, Cansız, Fidan ve Şaylemez’in cenazeleri kadınlar tarafından yoğun sloganlar altında hastaneden alınarak, üç cenaze aracına bindirildi. Kırmızı karanfil ve güllerle bezenen cenaze araçlarındaki tabutlar PKK bayraklarına sarıldı. Yine cenaze araçlarının ön kısmına 3 kadının fotoğrafları konuldu.
On binlerce kişi cenazelerle beraber hastaneden Nükhet Coşkun Caddesi üzerinden Batıkent Meydanı’na doğru sloganlarla yürüyüşe geçti. Sabahın erken saatlerinden hastane önüne gelen çok sayıda ulusal ve uluslararası medya kuruluşu da yürüyüşü takip ediyor. Kimi basın yayın kuruluşları ise yürüyüşü sabah saatlerinden itibaren canlı yayınlarla abonelerine geçmeye başladı.

HALK TÖREN ALANINA AKIN EDİYOR

Henüz cenazeler gelmezken Batıkent Meydan’ında siyah giyinen boynuna beyaz atkı ve tülbent takan on binlerce kişi de burada sloganlarla cenazeleri bekliyor. Alanda tabutların konulması için bir platform hazırlandı. Platformun etrafına mor rengindeki bezler ve sarı, kırmızı, yeşil flamalarla donatıldı.
Koşuyolu Park’ında kitlenin göremeyeceği şekilde konumlanan çok sayıda TOMA aracı ve çevik kuvvet polisi bekletiliyor. AKP il ve ilçe binaları önünde yoğun önlemler alındı. Polis helikopteri de meydan üzerinde sürekli dolaşıyor. Binlerce kişi Cansız, Doğan ve Şaylemez’in fotoğraflarını ellerinde taşıyor. “Savaşın kazananı kaybedeni olmaz” dövizleri açılırken, meydandan “Şehîd namirin” sloganları yankılanıyor. Meydanda çok sayıda canlı yayın aracı ve gazeteci de töreni takip ediyor. Polis alanın geri cephesinde önlem alırken, çevredeki binalardan ise çekim yapıyor.

Diyarbakır’ın Silvan, Bismil, Ergani ve Hani ilçelerinden binlerce kişi kent merkezine doğru yola çıkarken, kent merkezinin bir çok mahallesinden de halk gruplar halinde törenin yapılacağı meydana akın etmeye devam ediyor.

KEPENKLER AÇILMADI, OKULLAR BOYKOT EDİLDİ

Bütün Diyarbakır katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi için cenaze töreninin yapılacağı Batıkent Meydan’ına akın ederken esnaf kepenk açmadı. Kentin en işlek caddeleri olan Ofis, Bağlar, Sento, Gazi, Gürsel, Sakarya, Göçmenler, 5 Nisan, Emek, Barış caddelerinde esnaf kepenk açmazken, Ulucami Meydanı, Balıkçılarbaşı ve Çarşıya Şewitî esnafı başta olmak üzere bir çok noktada eczane ve fırınlar dışında hiç bir iş yeri açılmadı. Pazar alanlarının boş kaldığı ve kısmen okulların boykot edildiği kentte az sayıda aracın trafiğe çıkması ise dikkat çekerken, sürücüler kontak kapattı.

CENAZELER MEYDANA ULAŞTI: “GÜNEŞİN YOLDAŞLARI ÖLÜMSÜZDÜR!”

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in cenazeleri yüzbinlerle beraber törenin yapılacağı Batıkent Meydan’ına ulaştı. Batıkent Meydan’ında bekleyen yüzbinler ise, cenazeleri “Bijî Serok Apo”, “Güneşin yoldaşları ölümsüzdür”, “Şehîd namirin” sloganlarıyla karşıladı.
Halkın siyah giyinmesi ve beyaz tülbent takması nedeniyle alan adeta siyah ve beyaza büründü. Cansız, Doğan ve Fidan’ın fotoğraflarının bulunduğu “Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen sevilir” pankartının açıldığı alanda yüz binler, “Hepimiz Sakine’yiz”, “Hepimiz Leyla’yız”, “Hepimiz Fidan’ız” dövizlerini ellerinde taşıyor.

3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafların bulunduğu “Roboskî’de Paris’te acıyı öfkeye öfkeyi zafere çevireceğiz” pankartının açıldığı alanda, Lice ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG Askeri Konseyi Üyesi Ertem Karabulut, PKK ve Konfederalizm bayrakları da açıldı. Alanda çok sayıda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları taşınırken, kadınlar PAJK bayraklarını açtı.

Alana gelişler devam ediyor. Cenazeler beraberindeki yüzbini aşkın kişi ile alana girdi. DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk, Ahmet Türk, BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışank, tüm BDP’li milletvekilleri, HDK, HDP, çok sayıda sivil toplum örgütü, Diyarbakır’da bulunan Kürt siyasi partiler, Türkiye ve yurtdışından gelen sol parti temsilcileri, aydın, gazeteciler de törenin yapıldığı alanda bekliyor.
PKK bayraklarına sarılı tabutlar kadınların omuzunda hazırlanan platformlara konuldu. Kadınlar, tabutların etrafında çember oluşturdu. Yüzbinlerce kişi hep bir ağızdan “Şehîd namirin” ve “Güneşin yoldaşları ölümsüzdür” sloganları atıyor. Sık sık “Berîtana min” ve “Sê jinên azad” parçalarının çalınması alanda duygulu anların yaşanmasına neden oluyor…

Tören, saygı duruşu ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in konuşmasıyla başladı. Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Selahattin Demirtaş barışa bağlanan konuşmalar yaptılar. Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in aileleri de birer konuşma yaptılar. Ardından cenazeler memleketlerine doğru uğurlandı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*