Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Amed barikatları aşarak Newroz alanına yürüyor

Amed barikatları aşarak Newroz alanına yürüyor

Diyarbakır Valiliği’nin Newroz kutlamalarına sadece 21 Mart tarihinde izin vereceklerini ve bugün yapılacak kutlamaların yasaklandığı yönündeki kararı üzerine günlerdir hazırlığı yapılan Newroz için onbinlerce kişi kenti değişik semtlerinde toplanmaya başladı.

Halkın belediye otobüsleri ile alana gitmesini engellemek isteyen polis, tüm otobüslere henüz garajda iken el koyup dışarı çıkmasını engellerken, sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce kişi BDP İl Binası önünde toplanmaya başladı.

Burada BDP’li vekiller ve başkanlarla birlikte yürüyüşe geçmek isteyen kitleye polis gaz bombası ile müdahale etti. Buna taşlarla karşılık veren polis ile halk arasında çatışma çıktı. İl binası önünde ve ara sokaklarda yaşanan çatışmalarda birçok kişi gözaltına alınırken, müdahalenin duyulması ardından Bağlar ilçesi Sento Caddesi, Kuru Çeşme, Emek Caddesi bölgelerinde polisle halk arasında yer yer çatışmalar başladı. Aynı şekilde Kayapınar ilçesi bölgesinden de Newroz alanına girmek isteyen polisle halk arasında Urfa-Diyarbakır karayolu üzerine çatışma yaşandı.

Polis çevre il ve ilçelerden gelen araçları da Diyarbakır-Silvan ve Diyarbakır-Batman, Diyarbakır-Mardin karayolu üzerinde barikat kurarak durdurmaya çalıştı. Burada Newroz’a gitmek isteyen halkı taşıyan onlarca minibüs ve otobüse para cezası yazıldı.

Kent merkezinde yoğun güvenlik önlemlerinin yanısıra, Malatya, Urfa, Elazığ, Tokat, Kayseri gibi kentlerden de Diyarbakır’a Çevik Kuvvet polisi ve zırhlı araçlarının gönderildiği ve bunların da kentin kritik noktalarına konuşlandırıldıkları gözlendi.

Polisin Newroz alanı çevresinde zırhlı araçlarla güvenlik önlemi almasına rağmen, özellikle köylerden ve Kayapınar bölgesinden alana girmek isteyenler ateş yakarak halay çekerken, polis uzun bir süre kitlenin alana girmesine izin vermeyerek gaz bombaları ile müdahale etti.

Daha sonra Bağlar ilçesinden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP’li vekiller ve belediye başkanlarının da bulunduğu halk Kuruçeşme bölgesinden Newroz alanına yürüyüşe geçmek istedi. BDP’lileri ablukaya alan polis kitleye gaz bombası ile müdahale edince yer yer Bağlar ilçesinin değişiki noktalarında çatışmalar meydana geldi.

Yaşanan kısa süreli çatışma sonrasında BDP’liler ve onbinlerce kişi, ana caddelerden değil ara sokaklardan ve açık arazilerden yürüyerek Newroz alanına ulaşmaya çalıştı.

Halkın yürüyüşü ardından polis birçok noktadan geri çekilmek zorunda kaldı. Polis barikatlarını aşan yaklaşık 40 bin kişi ise Newroz alanına ulaşarak ateş yakmaya ve halay çekmeye başladı.

Halen alanda kutlamalar devam ederken, BDP’lilerin ve kentin değişik noktalarından hareket eden onbinlerce kişinin alana doğru yürüyüşü polis engeline rağmen devam ediyor.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*