Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Amed, Ankara, İstanbul Suçlu Kapitalizm

Amed, Ankara, İstanbul Suçlu Kapitalizm

13 Mart’ta Ankara’da yaşanan saldırının yaralarını sarmadan bu sabah saatlerinde bir bombada İstanbul’da İstiklal Caddesinde patladı. Beş kişi yaşamını kaybederken 36 kişi yaralandı. Birçok yaralının durumu ağır, Hükümet yetkilileri patlamanın ardından “normal” yaşamımıza devam edeceğiz diyorlar, Ankara saldırısının ardından “alışacağız”, “terörle yaşamaya alışmak lazım” diyenler bu seferde bizden, hiç bir şey olmamış gibi davranmamızı istiyorlar.

Alışmayacağız patlayan her bombanın işçi ve emekçiler arasında yaydığı korkuyu dağıtmanın tek yolu bu bombaların sorumlusu kapitalist sisteme karşı güçlü bir mücadelenin yaratılmasından geçiyor.

Saldırı sonrasında yapılan açıklamalar ve gelen bilgiler saldırıyı IŞİD üyesi bir çetecinin yaptığını gösteriyor. Ancak saldırı nereden gelirse gelsin işçi ve emekçilerin zara gördüğü her saldırının faili gerçekte kapitalist barbarlık düzenidir.

Kapitalist barbarlık işçi sınıfının emeğini sömürmekle kalmıyor. Yaşam alanlarını güvensiz mekânlara dönüştürüyor.

Biz komünistler yapılan katliamlara kimin yaptığından çok bu zemini kim yaratıyor oradan bakarız. Bu katliamların sorumlusu kapitalist devlettir. Kapitalist barbarlığın bu saldırıları karşısında işçi sınıfı ve bütün ezilenler birlikte mücadele etmek zorundadır.

Kapitalizm bizleri mutlak hâkimiyeti altına alarak, daha fazla yoksullaştırmak istiyor. Kürt, Türk her milliyetten işçileri köleleştiriyor. Bizler kapitalist devleti yıkmadan bu bombaların susmayacağını, ücretli kölelik düzeninin son bulmayacağını biliyoruz.

Yaşanan bu saldırılar karşısında sokağa çıkmak sorumlunun kapitalist devlet olduğunu haykırmak zorundayız. İşçilerin birliği ve halkların tam hak eşitliğinin bu düzende mümkün olmadığını biliyoruz. Halklar arasında yayılmaya çalışılan şovenizm zehrine karşı birlikte kapitalizme karşı mücadele etmek gerektiğini haykırmalıyız.

Kapitalist devletin yıkılma zamanı çoktan gelmiştir. Ya barbarlık içinde yok olacağız ya da sosyalizmi yaratarak insanca bir yaşamı örgütleyeceğiz.

Kapitalizm de ışık vitrinlerden yansıyanlardır. Işığı vitrinlerden değil güneşten almak için üzerimizdeki yarasayı, kapitalizmi tarihin çöplüğüne gönderme zamanı.

En büyük canlı bomba kapitalizmidir patladığı yer ise bilincimiz ve yaşadığımız her alandır. Bizi bir enkazın içinde molozlaştırarak yaşamaya alıştırıyorlar bunu kabul etmiyoruz etmeyeceğiz!

Ölüm sessizliğini bir kenara bırakarak bulunduğumuz yerlerde sokaklara çıkmalı ve kapitalist devlete karşı sokakları zaptedmeliyiz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*