Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Alpay: Devletin eleştirilmediği bir toplum bir adım ileriye gidemez!

Alpay: Devletin eleştirilmediği bir toplum bir adım ileriye gidemez!

70’li yıllardaki ilk çıkışını “Kara Tren”, “Fabrika Kızı”, “Dağların Arkasında Yar” gibi toplumsal-eleştirel şarkılarla yapmış olan Alpay, müzik yaşamının 50. yılını kutladığı Zorlu PSM konserinde, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Gezi isyanı ölülerimizi fotoğrafları ve şarkıları eşliğinde andı. “Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen bu güzel insanlara gelsin.” diyen Alpay, Denizler ve Gezi’de öldürülen çocuklar için yaptığı “Ellerinde Güllerle” şarkısını söyledi. Alpay, daha önce de, Gezi isyanı sırasında polis tarafından katledilen Ostim işçisi Ethem Sarısülük için de, “Ethem’in Sessiz Çığlığı” şarkısını yapmıştı.

Konserden sonra bir “muhbir vatandaş”ın Alpay’ı karakol ve savcılığa şikayet etmesi üzerine, Alpay’a “teröristleri ve Gezi’yi övmek”ten soruşturma açıldı.

Alpay geri adım atmadı. Dik duruşunu, toplumsal-eleştirel sanatı, Denizleri, Gezi’yi savunmayı ve devleti eleştirmeyi sürdürdü.

Alpay yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu konserimde de, her konserimde yaptığım şeyi yaptım. İçerisinde ‘Ellerinde güllerle girdiler kara toprağa, utansın kara toprak utansın bu dünya’ sözleri geçen şarkımı söyledim ve ‘Bu şarkıyı, Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından öldürülen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla, Gezi’deki çocuklara adıyorum’ dedim. Bütün izleyicilerim de ayakta alkışladı. Bu insanlar terörist mi? Bu insanları anmak terör suçu işlemek mi? Öyleyse ben teröristim, bunları söylemeye de her zaman devam edeceğim. Devleti eleştirmek için sanatçı olmak zorunda değilsiniz, bu ülkede yaşayan her vatandaşın devleti eleştirme hakkı vardır. Kaldı ki devletin eleştirilmediği bir toplum, bir adım ileriye de gidemez.”

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Osmanlı Devleti’yle ilgili söyledikleri yüzünden de süren bir davası olduğunu anlatan sanatçı “Atatürk’e küfür etmenin hiçbir sorun teşkil etmediği bir ülkede, ben ‘Kendilerini kurtaran adama ihanet eden bir milletten bahsedemeyiz, Osmanlılar vatana ihanet gerekçesiyle bu ülkeden gönderildi’ dedim diye hakaretten yargılanıyorum. Türkiye’de hukuk hiçbir zaman olmadı, avukatlık stajımı yaparken fark ettim bu gerçeği ve avukatlığı bıraktım” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*