Anasayfa » DÜNYA » Almanya’dan Corona notları

Almanya’dan Corona notları

Ben fabrikanın işyeri hemşireliğinde çalışıyorum, hastane ortamından farklı ama yine de hasta işçilere ve iş kazalarına bakıyoruz, corona sürecinde de sırayla çalışma organize ederek aza indirdik, genel hijyen izolasyon önlemleri alıyoruz.

Fabrikada belli bölümler çalışıyor, lojistik hizmetler, temizlik güvenlik alanında çalışma devam ediyor. Daha pandeminin ilk günlerinden itibaren İG Metal sendika iş organizasyonuna el aldı, bölümler sırayla kapatıldı, 23 Mart itibariyle de Almanya genelinde 19 Nisana kadar yaklaşık yüzde 70 oranda işyerleri kapatıldı.

Fakat tahmin edeceğiniz gibi sağlık,ulaşım, lojistik, gıda zinciri, temizlik, alanlarında fiziki çalışma devam ediyor, medya, iletişim, finans, sigorta- organizyon vb alanlar da HomeOffice (uzaktan) çalışma devreye girdi. Fabrikanın Büro çalışanları da HomeOffice çalışıyor.

İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelerdeki kimi grevler ve öfkeli bir hareketle iş durdurmalar Almanya da henüz yok. En azından benim takip ettiğim kannallara böyle bir bilgi düşmedi. Berlinde yaklaşık 60-70 kişinin katıldığı bir iki korsan eylem anarşist-antifa gruplar tarafından yapıldı.

Almanya’nın genel sağlık sigortası, sosyal haklar altyapısının diğer ülkelere göre görece oturmuş olması, sendikaların ve işyeri meclislerinin(Betriebsrat), özlük haklara saldırı karşıtı geleneksel güçlü bir duruşu var.

Fakat örgütsüz, dağınık atipik çalışma alanındaki işçi ve emekçilerin sendikal bir güvencesi yok, burada da sosyal yardım kurumu devreye giriyor. Yani kısacası Almanya da ölmeyecek kadar asgari bir geçim desteği yangın çıkmasına engel oluyor. 23 Mart-19 Nisan arası çalışmayan işçiler için, Kısa çalışma (Kutztarbeit), geçen yıldan kalma yıllık izin ve taşeron işçiler için de içerde rehin tutulan çalışma saatlerindeki zaman (Zeitkonto) hesaba katılacak, yani çalışanların bu sürede karantina da olması işverenlere yük olmayacak, kısa çalışma parası ve sosyal yardım, işsizlik parası da zaten daha önceki kesintilerden oluşan işsizlik parası kasasından ödeniyor.

Elbetteki normal zamanların üretim planlarının gerçekleşmemiş olması kapitalistler açısından sarsıcı bir durum lakin bu sürecin sonrasındaki kazanımlarını ve stratejilerini gözönünde bulundurursak kısa vadede kayıp uzun vadede kazanç görünüyor. Gövdeyi kurtarmak için kangrenli bacağı gözden çıkarmaya benziyor.

Kapıların dışına çıktığımızda dijitalize bir dünyaya adım atacağız. Çok uzun zamandır altyapısı hazırlanmış pek çok alanda da uygulamaya geçmiş olan , Yapay Zeka,Robotik üretim ve hizmet biçimleri, Kripto Para Sistemi, Block-Chain, Nano teknoloji, Deri altı Chipler, 5G, Otonom Arabalar, İnsansız araçlar vb vb ile şekillenen bir üretim biçimi ,değişen insan davranış ve alışkanlıkları ile karşı karşıya kalacağız daha dörgrusu daha net ve açık yaşayacağız.

2011 yılında Almanyanın Hanower kentinde bir büyük endüstri fuarı toplandı,orada ilk kez duyduğumuz bir kavram vardı. Endüstri 4.0.Bu; üretimden tüketime,iletişimden eğitime, sosyalleşme biçimlerimize kadar her şeyin değişip farklılaşacağı, tüm bildiklerimizin geçersizleşip farklı bir sürece geçiş yapacağımız anlamına geliyordu. Kapitalizmin tarihsel gelişim aşamalarının günümüz aşamasının adı ve programıydı Endüstri 4.0. Keza Çin´in dijitalizasyonda aldığı yol hepimizin malumu. Bu gelişmeler sadece bir iki devlet ile sınırlı olmaktan çoktan çıktı , küresel bir rekabet ve yarışın ilk öncelikli konusu idi. Küresel sermayenin stratejisi bu yönde ilerlerken,ulus devletlerin geleneksel uygulamaları,çıkar ve stratejilerinin ayak bağı olmasından artık kurtulunması gerekiyordu.Corona virüsünün dünyaya yayılması bir labaratuvar üretimi mi yoksa mutasyona uğramış bir virüs mü sorusunun bilimsel bir yanıtını verebilecek yeteri veriye sahip değiliz , bunun cevabı şu an ilk öncelik olmaktan öte bir durumdur. Önemli olan bu süreçten her iki sınıf hangi kazanç ve kayıplarla kapının dışına çıkacağıdır.

Korku içindeki bir toplum, güvenliği için herşeyden vazgeçmeye ve her türlü akıl dışı dayatmaya açıktır. Kapitalist gelişim aşamalarının her dönemi önemli toplumsal çatışma ve yıkımlara yol açtığı gibi , işçi sınıfının örgütlü gücünün süreçlere müdahale olanaklarını da doğurmuştur.

Nazife Kaya/Almanya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*