Anasayfa » DÜNYA » Almanya’da sokaklar sağlıkçılarla doldu!

Almanya’da sokaklar sağlıkçılarla doldu!

Almanya genelinde gerçekleştirilen “Pflege am Boden“ (Bakım çökmüş durumda) eylemine binlerce sağlıkçı, hasta, hasta yakını ve destekleyici katıldı.

Berlin’de 150 kişinin katıldığı eylem şehrin merkezinde bulunan Alexanderplatz´ta düzenlendi. Eyleme göçmen işçilerin yoğunlukla katılması dikkat çekti.

12’ye beş kala herkes önce serdikleri örtülerin üzerine yattı ve tam 10 dakkika öyle kaldı. Bu sırada protestocular iş yeri sorunlarını ve hasta-hemşire diyaloglarını teatral şekilde canlandırdılar.

Eylem sırasında bir fotoğrafçı ile Devrimci Proletarya okurları arasında ilginç bir diyalog geçti. Diyalog kısaca şu şekilde aktarılabilinir;
-İşçi sınıfı ne zaman grev yapacak, niye yerde yatıyorsunuz.
-Sıra greve de gelecek, adım adım gidiyoruz, Almanya işçi sınıfı gözünü öyle kolay açmıyor. Açtığı zaman da tam açacak. Yakındır.
-Kaç hafta sonra grev yapacaksınız?
-Bu kararı iş yerlerinde çalışanlarla birlikte almak gerekir. Toplantılarımızda bu yönde neler yapabilecegimizi konuşuyoruz ve hep beraber kararlaştıracağız.

Coşkulu bir atmosfer içinde protestocular sağlık sektöründeki sorunlarını belirten dövizlerle yere yattılar. Devrimci Proletarya imzalı dövizlerde şunlar yazılıydı: “Personel yetersizligine! Esnek çalışmaya hayır!“, “Hastaya yeterli zaman, daha az bürokrasi“, “İşe giderken yolda geçen zamanın, iş zamanına sayılmalı“, “Yeterince tasarruf edildi, insan onuru tehlikede“,” Bakımda zaman yetersizligi, tehlike alanı demektir“.

Meydandaki insanların ve medya mensuplarının yoğun ilgisini çeken eylem başarılı bir şekilde gerçekleştirildikten sonra, eylemciler önümüzdeki süreçte daha örgütlü bir mücadele verme kararıyla dağıldılar.

Ayın 25’in de sağlıkçılar süreç üzerine bir toplantı yapacaklar.

almm

almalm1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*