Anasayfa » DÜNYA » Almanya, Fransa ve Avustralya’da katliam protesto edildi

Almanya, Fransa ve Avustralya’da katliam protesto edildi

Almanya, Fransa ve Avustralya’da Ankara’daki katliam protesto edildi.

Ankara’da yüzü aşkın kişinin yaşamını yitirdiği ve devlet tarafından organize edildiği düşünülen katliam, yurt dışında da protesto ediliyor. Almanya, Fransa ve Avustralya’da halklar katliamı ve AKP hükümetini lanetliyor. “Katil devlet” sloganlarının yükseldiği eylemlerde, ortak mücadele çağrısı yapılıyor.

HAGEN

Almanya’nın Hagen kentinde yaşayan Kürdistanlılar, Fidan Kadın Meclisi’nin çağrısıyla bir araya gelerek Ankara’daki katliamı protesto etti.

HBF’de toplanan ve çarşı merkezine doğru yürüyüş düzenleyen ortalama 2 bin kişi, sık sık “Biji Serok Apo”, “Katil Erdoğan”, “İnadına barış, inadına özgürlük”, “Tayyip istifa”, “Katil devlet hesap verecek”, “Biji PKK” sloganlarını attı.

Eylemde Kadın Meclisi, FEDA, DİDF, ATİF, AABF, COURAGE adına yapılan konuşmalarda, AKP ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lanetlenirken, HDP’nin etrafında kenetlenme çağrısında bulunuldu.

Yüzlerce bildirinin de dağıtıldığı eylemde, halkın üç gün alanlarda olacağı duyuruldu.

Rozerin Kadın Meclisi ve Fidan Kadın Meclisi öncülüğünde üç günlük çadır eylemi de yapılacak. Eylem, Dortmund Bahnhof önünde 13-15 Ekim günleri arasında olacak.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde Ankara’daki katliamı protesto etmek için Schiller Denkmal’de bir araya gelindi.

Yüzü aşkın Kürdistanlı ve dostu, Georgstraße’de buluşup barış şehitleri için mumlar yaktı.

MLKP, Die Linke, Alevi Derneği ve Friedensbüro adına konuşmaların yapıldığı eylem, “Katil Erdoğan”, “Şehid namirin” sloganlarıyla son buldu.

NANTES

Batı Fransa’nın Nantes kentinde Ankara’daki katliam protesto ediliyor. 40’ın üzerinde Kürt esnaf kepenk kapatarak tepkisini gösterecek.

Eylem kapsamında Çarşamba günü Kürtlere ait restaurant, market, kafe, bar vb. işletmeler kepenk kapatacak ve iş yerlerinin önünde bildiri dağıtımı yapacak. Esnaflar, bildiri dağıtımının ardından saat 15.00 sıralarında buluşarak Türk Konsolosluğunun önüne siyah çelenk bırakacak.

SİDNEY

Avustralya’nın Sidney kentinde, Türk devletinin Cizre ve Ankara’daki katliamları protesto ediliyor. Tawn Hall’da bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı Kürtçe, Türkçe ve İngilizce konuşmalar yaparak, Türk devletinin katliamlardaki rolüne dikkat çekti.

Eylemde, Yeşiller Partisi ve Avustralyalı sosyalist örgütler de açıklama yaparak, Türk devletinin Kürtlere dönük vahşetini kınadı.

Avusturalya Sidney Kürt Dernegi (AKA) adına konuşan Zilan Houshyar ve Rawand Azeez de, katliamlarla Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin önünün alınamayacağına vurgu yaptı.

Derneğin hazırlamış olduğu bildirilerin de dağıtıldığı eylemde direnişi yükseltme ve katliamlara sessiz kalmama çağrıları yapıldı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*