Anasayfa » DÜNYA » Almanya Federal Meclis’in önünde Sol Parti grup toplantısı

Almanya Federal Meclis’in önünde Sol Parti grup toplantısı

Brüksel’deki AB müzakereleri sonucunda kararlaştırılan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avrupa Mali Birliği Almanya Federal Meclis’ten geçirmek için federal hükümet cuma günü büyük cabalar gösterdi.

Oylamalarda, yasa tasarılarının kabul edilmesi için gerekli olan üçte ikilik çoğunluk, iktidar partilerine destek veren muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partisi tarafından sağlandı. Yasa tasalarına sadece Sol Parti karşı çıktı, fakat hükümet ve diğer muhalefet partilerinden de bazı milletvekilleri “hayır“ oyu kullandı.

ESM için yapılan oylamada, oylamaya katılan 604 milletvekilinden 493’ü yasa tasarısını desteklerken, 106’sı buna karşı çıktı, 5 milletvekili de çekimser oy kullandı. Mali birlik ile ilgili yasa tasarısına da 491 milletvekili “evet” oyu kullanırken, buna 111 milletvekili karşı çıktı, 6 milletvekili de çekimser oy kullandı.

Bundestag’ın (Federal Meclis) aldığı kararları dün gece geç saatlerde Bundesrat’ta (Federal Konsey – eyaletlerin temsilcilerinden olusan kurum) onayladı. Söz konusu yasa tasarılarının onaylanabilmesi için hem Bundestag, hem de Bundesrat’ta üçte ikilik çoğunluğun sağlanması gerekiyordu. Anayasa Mahkemesine söz konusu yasa tasarılarına karşı daha şimdiden Sol Parti’nin ve diğer partilerin milletvekillerinin şikayetleri nedeniyle ESM planlandığı gibi hemen yürürlüğe giremeyecek. Anayasa Mahkemesinin bu konuda vereceği kararın bir kaç hafta sürebileceği bildirildi.

ESM’i ve Avrupa Mali Birliği’ni protesto etmek için Sol Parti meclis grubu, cuma günü meclis’in önünde açık meclis grup toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıdan sonra Sol Parti milletvekilleri, NaturFreunde (Doğa Dostları), ATTAC ve ver.di-Berlin/Brandenburg‘un (Birleşik Hizmet Sektörü Sendikası Berlin/Brandenburg şubesi) düzenlediği eyleme katıldılar. Eylemde konuşmacıların arasında Marksist kimliği ile tanınan Sol Parti’nin yardımcı başkanı Sahra Wagenknecht, Yeşiller Partisi’nin milletvekili (ve Kızıl Ordu Fraksyonu’nun eski avukatlarından) Hans-Christian Ströbele ve Alman ve Yunan sendikacılar da vardı.

Kaynak: AA ve Peter Wolter, junge Welt

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*