Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Almanya Demiryolları’ndan uyarı grevi

Almanya Demiryolları’ndan uyarı grevi

Ulaşım ve Demiryolları Sendikası EVG, bu sabah (10.12.2018) dört saat uyarı grevi yaptı. Bu güne kadar Sendika ve İşveren DB (Alman Demiryolları) dört defa pazarlık masasına oturdu. Sendikanın taleplerine olumlu yanıt gelmemesi üzerine, Sendika, Pazartesi saat 5- 9 arası uyarı grevi çağrısı yaptı.


DB, dünya geneli 320 bin,Almanya geneli 198 bin işçinin çalıştığı en büyük holdinglerden birisi. Bayern ve Nordrhein-Westfalen bölgesi grev yapmasına rağmen çok büyük bir ağ bu grevden etkilendi. Yakın mesafe, bölge trenleri ve uzak mesafe trenlerin tamamı ve DB´na bağlı, büyük şehirlerdeki S-Bahn’lar da, Münih, Berlin ve Frankfurt Main gibi greve destek oldular.


Almanya’da uzun zamandır, genel olarak dakik, düzenli ve disiplinli ulaşım planıyla bilinen, kamusal ulaşım alanında sorunlar yaşanmakta. Bunun arka plan sorunları; taşeronlaştırma, personal eksikliği, maaşların düşüklüğü, bir takım sosyal hakların kırpılması, malzeme yetersizliği, demir yolu hatlarının kontrol ve bakımının yapılmaması ve tüm bunlar için DB’nin sermaye ayırmaması. Bu genel sorunlara ek olarak, 2019 yılı için sendikanın tarif sözleşmesi taleplerine olumlu bir yaklaşımın olmaması da eklenince Sendika uyarı grevi çağrısında bulundu. Burada cesaretlendirici önemli bir faktör olarak, sarı yeleklilerin 8 aralık direnişlerini eş geçemeyiz, zira Nürnberg Demiryolu işçileri grev boyunca sarı yelek giyerek, Fransa’nın yarattığı etkiyi ve dayanışmayı gösterdiler.


Sendikanın öne çıkan talepleri; 24 ay için, % 7,5 ücret artışı, yeni işçi alımı, yeni ve farklı bir talep olan Wahlmodell e işverenin uyması ve uygulaması. Bu ne demek “seçim model” yani işçinin tercih hakkını kullanması, hangi konularda? fazla çalışmak mı yoksa bunun yerine para ya da izin mi, haftalık çalışma saatlerinin işçinin talebi doğrultusunda planlamak vb. (bu yeni ve ‘modern’ model ile ilgili daha fazla kaynağa ulaşmak mümkün olmadı). Sendika bu konuda şu argümanı kullanıyor, ‘ Modelin hakkında sen karar veriyorsun, işveren değil, arkadaşın değil kendin karar ver, kendi opsiyonunu kendin seç.. “


Grev geniş bir yankı yarattı, 4 saat ama etkili bir grev oldu, işveren elbetteki cemkirdi ama, yolcularla yapılan röportajlarda genel olarak; “…evet işlerim yolculuğum aksadı bu sınır bozucu ama , isteklerini doğru buluyorum vb vb .” ifadeler yoğunluktaydı.


Yarın 11.12’de ve öğleden sonra tekrar pazarlık masasına oturulacak.

Avrupa Devrimci Proletarya
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*