Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Almanya’ da 3.9 milyon işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı

Almanya’ da 3.9 milyon işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı

Almanya’ da 3.9 milyon Metal ve Elektro endüstri işçilerini kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı. Çok sayıda saatlik uyarı grevleri ve 31 Ocak- 2 Şubat tarihleri arasında yapılan 24 saatlik grevler sonucu yapılan sözleşmenin bazı maddeleri ise şöyle;

-Nisan 2018’den itibaren brüt ücret artışı yüzde 4.3 ( sendika %6 talep etmişti)

-Ocak/Mart ayları için bir defalık 100 Euro ödeme, stajyer işçi öğrenciler için 70€

-Temmuz 2019’da maaşın yüzde 27,5 oranında bir defaya mahsus ek ödeme, daha sonraki yıl ise bu para yerine, zamana çevirmek üzere, 8 iş günü izin, bunun 2 günü işveren tarafından ödenecek.

-2019 yılı için 400 Euro sabit ek ödeme, stajyer işçi öğrenciler için200€, devamındaki yıl ise ekonomik konjonktüre bağlı olarak işveren bu miktarı ya azaltabilecek ya da tamamen kaldırabilecek,

-Tam zamanlı çalışan kadrolu işçiler haftalık çalışma saatini en az 6 ay en fazla 2 yıl olmak üzere 28 saate indirmeyi talep edebilecek. Bunun koşulları ise; kendi sağlık sorunları, vardiya muafiyeti, evdeki aile fertlerinden bakıma muhtaç olanlara bakabilmek. Aynı işçi bu şekildeki gerekçeler ile bir kaç defa bu uygulamayı yapabilir.

Fakat aynı iş yerindeki işçilerin toplamının en fazla yüzde 10’u için geçerli, eğer bu yüzde sınırına ulaşılmış ise bundan sonraki talepleri işveren reddedecek.

-Bir çok işletmeye ise şu anda tam zamanlı haftalık çalışma 35-40 arası olan çalışma saatlerini arttırma hakkı tanındı. Özellikle kalifiye/uzman iş gücü için öne sürülen bir şart. Almanya’da her iş alanında ciddi bir kalifiye iş gücü açığı var.

Yapılan bu sözleşme Mart 2020 ye kadar geçerli.

Gerek Almanya basınında, gerekse Türkiyenin kimi sol basınında büyükbir kazanım ve Müjde olarak yer alan Metal sözleşmesinin kimi yönlerine dikkat çekelim. Bu sözleşmeden işveren ve sendika yöneticileri memun kaldılar . Metal işverenler örgütü 28 saatlik çalışma saatlerinin kısaltılma hakkının dışındaki tüm maddelerden memnun olduğunu açıkladı. 28 saatlik “tam zamanlı haftalık çalışma kısaltması” olarak ifade edilen sistemin kalifiye iş gücü alanını daha da zorlayacağından kaygı duyduğunu ifade etti, fakat bu sistemin esnek çalışmayı doğallaştırmış olmasından da memnun.

Peki işçi arkadaşlar grev sırasında neler anlatmıştı ; grev sırasında sohbet ettiğimiz 30-40 yıldır çalışan işçi arkadaşlar “biz sendikanın bizim için bir şey kazanacağına inanmıyoruz, her seferinde satılan biz işçiler oluyoruz, ev kirası yüzde 15 artıyor bizim maaşlara yüzde 6 istiyorlar ki işveren onu hayatta kabul etmez, benim saat ücretimi azaltmamı istiyor ama maaşım da düşüyor, bu bize yetmiyor ki, taşeron arkadaşlar bizden fazla çalışıyor ama çok az para alıyorlar onları görünce , saati düşürünce biz de öyle olacağız, ben istemiyorum, ama maaşım düşmeden saati azaltsak bizim sağlığımız içinde iyi. Bak şimdi bütün depolar dolu, elde bir sürü motor var depoda, işverenin işine geliyor bu grev, bize ücret ödemeyecek, 2800 işçinin 32 saatlik parasını hesapla, çok karda, işveren zordayken grev olmazsa bir işe yaramıyor…“

Bir siemens işçisi ise; ”çoktan beridir sürekli işçi çıkartma tehdidi herkesi husuzsuz ediyor, çalışma isteği olmuş, Dinamo da 600 kişi işten atılacak,diğer yerlerden neredeyse 6 bin kişi topun ağzında, ben 35 senedir çalışıyorum, geçen sene çıkış kağıdını imzaladım 250 bin € tazminat alacağım, bu yılın sonuna kadar çalışıp çıkacağım, bütün ömrüm buraya gitti, ne sağlık kaldı, ne elde bir şey var. Bu parayla hiç olmazsa çoluk çocuğa bir ev alırız. Bu gün buradayım çünkü gençlerle işten atılacak diğer arkadaşlarla birlikte olmak istiyorum, beraber iyi kötü çok zamanımız geçti, çoluk çocuğumdan çok biz bir arada olduk, şimdi siemens bir sürü sipariş aldı ama zamanında yetişmeyecek, işveren Slovenya’dan işçi getirecek,Almanya’da ki Dinamo bölümü Macaristan’da, Çin’de, Rusya’da yeniden açılıyor, peyder pey oralara taşındı…”

Bu sözleşme vesilesi ile çalışma süresinin kısaltılmasının konu edilmesi en azından işçiler ve kamuoyu nezdinde bunun bir konu olması olumlu olmakla birlikte, buradaki zaman tartışması ise küresel düzeydeki yaygınlığı ile istihdam stratejisi olan Esnek çalışmanın meşrulaştırılması ve geleneksel-muhafazakar karakteri olan eski işçilere “ailevi” nedenleri öne sürerek ikna etme ya da meşru kılmak. Genç dijitalize işçi kuşağı ise zaten kadrolu çalışmanın ne olduğunu kendisi deneyimlememiş ve esnek çalışma sözleşmesinden başka sözleşme tanımıyor.

Kırıntı düzeyinde olsa da -gelişkin sosyalist toplumsal düzenleme ile kıyasla- “sosyal devletin” bakıma ihtiyacı olan, çocuk, yaşlı ve yetişkinleri için özellikle Almanya Avusturya, İsviçre, Kuzey Avrupa ülkelerinde kurumsal düzenlemesi oturmuş durumda. Ayrı bir sermaye sektörüne dönüşmüş yaşlı bakım evleri, özellikli bakıma ihtiyacı olan çocuk ve yetişkinler için bakım ve koruma kurumları, evde bakım servisleri, işçilerin yakınlarına bakmak için yıllık izinleri dışında ücretli olarak yılda 10-15 günlük bakım izinleri hakkı olması gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda sendikanın bu “bakım” gerekçesini öne sürmesi boşa düşüyor.Kaldı ki Kadrolu metal işçilerinin sosyolojik ve demografik karakterini geleneksel erkek hakimiyeti belirginlik gösteriyor, bu özelliğe sahip işçilerin evde “bakıcılık” yapma gerekçesi ile 28 saat çalışıp geri kalan sürede bakım yapması pek düşünülebilir değil. Ancak gece vardiyaları ve sağlık gerekçeleri öne sürülebilir ki bunun da çalışma yasalarında, iş yeri sağlığı ve güvenliği yasalarında başka türlü karşılığı var. Diğer taraftan bakımı üstlenme konusu hala ağırlıkta kadınların üstüne kalmış durumda, bu nedenle esnek çalışma sözleşmesi olan ve yalnız çocuk yetiştiren kadınlar “çalışmaya rağmen yoksulluk” ta en yüksek sıralamada yer alıyor.

Kısacası Metal sözleşmesinde işçilerin yaptırım gücü oranında bir kazanımla sonuçlanmadı, önceki sözleşmeye göre çok kısmı kazanımlar olmasına rağmen, işverenin elini de güçlendiren yönler taşıyor. Esnek çalışmanın bir kez daha onanması olmuş oldu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*