Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Aliağa Star rafinerisinde Hintli taşeron işçiler de direnişe geçti

Aliağa Star rafinerisinde Hintli taşeron işçiler de direnişe geçti

İzmir Aliağa Star rafinerinde, emrivaki biçimde ve hak kayıplarıyla Petkim’e geçirilmek istenen işçilerden sonra, Star’a bağlı İLK İnşaat taşeronunda çalışan Hintli göçmen işçiler de hakları için direnişe geçti.

Star’a bağlı taşeron işçilerin geçtiğimiz aylarda da kendilerine kurtlu yemek verilmesi, hurda otobüslerle işe getirilmeleri gibi korkunç çalışma ve yaşam koşullarına karşı isyanları, yerel basına yansımıştı:

KUZEYEGEHABER-İşletmeciliğini Aliağa eski belediye başkanı Turgut Oğuz’un oğlu Cem Oğuz’a ait şirketin yaptığı Çayağzı İşçi Kampında son günlerde tuhaf şeyler oluyor.

Bir süre önce Star Rafinerisi inşaatında çalışan bir taşeron firmanın Hintli işçileri kampta çıkan yemekler, çalışma ortamı ve maaşlarının düzenli ödenmediği gerekçesiyle kazan kaldırmış, şirket yetkililerin verdi sözlerle eylem sona ermişti.

Dün Kuzeyegehaber’e Çayağzı İşçi Kampında büyük bir Türk taahhüt firmasının taşeronunda çalışan bazı işçiler mesaj ve fotoğraflar gönderdiler. Kampta yaşanan sıkıntıları dile getiren mesajı imla hatalarını düzeltip olduğu gibi yayınlıyoruz ;

YEMEKLER KÖTÜ, PEK ÇOK İŞÇİ KARNINI ALİAĞA’DA DOYURMAK ZORUNDA KALIYOR
“Kamptaki yemekhane ve bazı konularda büyük sıkıntılarımız var. Şu an burada 7-8 bin kişi kalıyor, çıkan yemekler son derece kötü ve yenilecek durumda değil, o yüzden kampta kalan pek çok işçi Aliağa’ya gidip karnını doyurmak zorunda kalıyor. Sabahtan-akşama kadar açık bir ortamda soğukta-yağmurda en az 10 saat çalışıyoruz. Şu an akşam yemeği için yemekhaneye gittik, ıspanak yemeği var.

KARNIMIZ DOYMUYOR, BU DA ÇALIŞMA PERFORMANSIMIZIN DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR
Burada çıkan yemeklerin büyük bir kısmında dondurulmuş gıda malzemeleri kullanılıyor, o yüzden vitaminsiz kalyoruz, buda çalışma ortamında performansımızın düşmesine neden oluyor. Ana yüklenici firma TSGI’ın yetkililerine yemeklerle ilgili şikayetimizi defalarca dile getirdik. Aylık yemek listesi TSGI”ın onayına sunuluyor, diğer firmalara hiç sorulmuyor, onların liste konusunda fikirleri alınmıyor. Kahvaltılar son derece zayıf, yedikten 1-2 saat sonra karnımız acıkıyor.

ODALARDA GİYSİ DOLABININ DIŞINDA KOMİDİN YADA SEHPA TÜRÜ HİÇ BİR EŞYA YOK
Odalarda 6’şar kişi kalıyoruz, 7-8 bin kişiyi aynı ortama tıkmanın anlamı nedir ?. Odalarda yataklar dışında komidin yada sehpa gibi başkaca hiç bir eşya yok. Kişi başına birer adet elbise dolabı var. Odaların zeminleri hergün yatak nevresimleri haftada bir değişiyor. Ancak onların yerine yataklara serilen nevresimler çok kötü koktuğu için işletmeci firmanın ambarına götürüp değiştirmek zorunda kalıyoruz.

HURDA OTOBÜSLERE 200 KİŞİ BİNİP ŞANTİYE’YE GİDİP-GELİYORUZ, YEMEK SIRASINDA 20-25 DAKİKA BEKLİYORUZ
Şantiyenin girişine kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kullanımdan çıkardığı son derece eski otobüsleri kullanıyoruz. 100 kişilik otobüse balık istifi gibi 200 kişi biniyoruz. Aynı izdiham akşam kampa gelirken yaşanıyor. Koskoca bir alanda sadece 2 tane yemekhane var. İşçi sayısı kapasitenin çok üzerinde olduğu için büyük bir yığılma oluyor., 20-25 dakikamız yemek alma kuyruğunda geçiyor. Biraz erken gitsek çalıştığımız firmadan ihtarname yiyiyoruz. Bizim firma işçilerinin burada kalmaması için büyük bir mücadele verdi ancak belediye kaynaklı baskılar olduğunu bundan dolayı taleplerinin kabul edilmediğini söylediler. Size bu mesajı gönderirken risk aldığımızı biliyoruz ancak buradaki olumsuz koşulların düzelmesi için basının olan-biteni bilmesi ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Size aktardığımız sorunları dile getirirseniz çok memnun oluruz..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*