Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Ali İsmail’in davasında karar”

“Ali İsmail’in davasında karar”

Kayseri’de görülen Ali İsmail Korkmaz davası karar duruşmasında, mahkeme heyeti sanıkların kasten öldürme suçu işlemediğini savunarak iyi hal indirimleri ve beraat kararları verdi.

Tayyip Erdoğan’ın sufleleri doğrultusunda bir savunma yaparak “Gezi darbe girişimidir, asıl katil insanları sokağa dökenlerdir” diyen sanık polis Mevlüt Saldoğan için 13 yıl hapis verildi. Ceza “iyi hal” nedeniyle 10 yıl 10 ay hapise indirildi.

Yine sanık polis Yalçın Akbulut’a 12 yıl hapis cezası verilirken “iyi hal”den 10 yıl hapis cezasına indirildi.

Tayyip Erdoğan’ın bir önceki duruşma sırasında “esnaf gerektiğinde hakimdir, polistir” diyerek destek çıktığı esnaf katiller de indirimden nasiplendi. 3 fırıncı için ayrı ayrı 8 yıl verilen cezalar “iyi hal”den 6 yıl 8’er ay hapse düşürüldü. Fırıncı Ebubekir Harlar’a verilen 8 yıl, yardımdan 1/2 indirimle 4 yıla, “iyi halden” 1/6 indirimle 3 yıl 4 aya düşürüldü ve Harlar’ın tahliyesine karar verildi.

Polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in ise beraatine karar verildi.

Ali İsmail’in yakınları karara tepki gösterirken, heyet kaçtı, sanıklardan birinin salondan çıkarken el hareketi yapması üzerine arbede çıktı.

Avukatlar kararın hükümetin, özellikle de Tayyip Erdoğan, Muammer Güler ve Eskişehir Valisi’nin yönlendirmesi ve beklentileri doğrultusunda çıktığını vurguladı.

Mahkeme önünde basın açıklaması sırasında kitlenin polis barikatına yönelmesi üzerine bu kez biber gazlı saldırı başladı.

Bu akşam Ali İsmail’i katledenlerin ‘iyi hal’ indirimi ile ödüllendirilmesine ve adliye önünde yaşanan saldırıyı protesto etmek için illerde eylem çağrıları yapıldı.

İstanbul

Kadıköy Yoğurtçu Parkı Forumu saat 19.00’da Kadıköy Boğa’ya çağrı yaptı.

Okmeydanı’nda saat 19:30’da Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Sağlık Ocağı önüne çağrı yapıldı.

Ankara

Ankara Dayanışması 18.00’a Ziya Gökalp Caddesi Çankaya Belediyesi önüne çağırıyor

Antalya

Anlatya’da da saat 18.00’da Attalos Meydanı’nda toplanma çağrısı yapıldı

İzmir

İzmir’de saat 17.30’da Alsancak’ta Sevinç Pastanesi önüne çağrı yapıldı.

Kocaeli saat 18.00 Cumhuriyet Parkı

Sendika.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*