Anasayfa » GENÇLİK » Ali İsmail’in davası 9 Ekim’e ertelendi

Ali İsmail’in davası 9 Ekim’e ertelendi

Ali İsmail Korkmaz Davası’nın görülmesine Kayseri’de devam edildi. Duruşmada teknik raporlar ve dosyadaki ifadeler okundu, deliller ile cinayetin nasıl organize işlendiği görüldü. Tutukluluğun devamına karar verilirken, polis Yalçın hakkında yine tutuklama kararı çıkmadı. Dava 9 Ekim’e ertelendi

15.04 Ali İsmail Korkmaz Davası 9 Ekim 09.30′a ertelendi.

15.03 Ara kararlar verildi: Eksik raporların tamamlanması, beyan için taraflara süre verilmesi, iki tanığa talimat yazılması, telefon kayıtlarında adı geçen jandarma personelinin ne sebeple görüştüğünün tespitinin istenmesi, hastane polisi dosyasının bu dosya ile birleştirilmesi talebinin reddi, tutukluların tutukluluklarının devamı…

14.50 Duruşmaya 15.00′a kadar ara verildi.

14.45 Sıra sanık savunmalarına ve avukat beyanlarına geldi. Mevlüt Saldoğan TÜBİTAK raporlarının bir yıldır gelmediğini söyledi ve bir polis-baba-insan olarak tahliyesini istediğini söyledi. Saldoğan, sadece kendisine verilen emirleri yerine getirdiğini dile getirdi.

Sanık İsmail “Polisle irtibatım yok, hatta dayak yedim. Devlete saygım çok. Tut dediler, tuttum” derken, sanık Ebubekir de olayda geçen kişileri tanımadığını söyledi. Sanık Ramazan ve sanık polis Şaban da telefonda konuştukları kişinin jandarma olduğunu belirtti. Tutuklu sanıkların tümü tahliyelerini istedi.

Tutuksuz sanık Yalçın ise TİB kayıtlarına geçen kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını öne sürdü ve beraatini talep etti.

Sanık vekilleri ise cinayeti “bir yıldan fazla zamandır mağdur olmak” ile savundu. Ali İsmail’e uygulanan şiddetin orantılı olduğunu iddia eden sanık avukatları, tanık beyanlarının taraflı olduğunu, raporların gerçeği yansıtmadığını, Ali İsmail’in kafasında kırık olmadığını, Mevlüt Saldoğan’ın Ali İsmail’i sadece ayağıyla dürttüğünü ileri sürdü. Özellikle Avukat Mutlu Karayılan’ın “Sanıkların tutuklu kalması vicdanları yaralamaktadır. Sanki müvekkillerim organize olmuşlar, masum bir çocuğu dövmüşler” sözleri salondan tepki gördü.

14.27 Savcı mütalaasında tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamını istedi. Avukatlar ise tutuksuz sanıklar için tutuklama taleplerini iletti.

14.20 Avukat Gürkan Korkmaz, bu delillerden sonra sanık polis Yalçın’ın da tutuklanmasını beklediklerini ifade etti.

14.17 Avukat Ayhan Erdoğan ise genel beyanı yaptı. Delillerin topluca değerlendirilmesi halinde cinayetin açıkça ortaya döküldüğünü söyleyen Erdoğan, “Silinen kayıtlar ve gizlenen deliller düşünüldüğünde iktidar milletvekili yapılan görüşme sürpriz değil” dedi. Erdoğan’ın polislerin doğrudan suçlu olduğunu söyledi ve “Halkın güvenliği için kurulan emniyet kuvvetleri siyasi iktidar tarafından halka karşı kontra güç olarak kullanılıyor” dedi. Ortak beyanların bitmesiyle salondan alkışlar yükseldi.

13.50 Avukatlar beyanlarını verdi. Av. Özgür Özlem Önger hastane polisine ilişkin beyanda bulunurken, Av. Özlem Şen Abay ise sağlık raporlarına ilişkin beyan sundu. Abay, Ali İsmail’in ölmesine yol açanın darp olduğunu söyledi.

Av.Mehmet Vakur Kulat, dosyada mevcut telefon ve telsiz görüşmelerine ilişkin sunduğu beyanda polis amirlerinin “Dalın” dediğini söyledi. Telefon kayıtlarına ilişkin beyan sunan bir diğer Avukat Mehmet Ümit Erdem ise katillerin konuştuğu Milletvekili Ziver Özdemir’in dosyaya müdahalesine suç duyurusunu yapılacağını kaydetti.

Av. Pınar Çelik Arpacı, Mevlüt Saldoğan’ın Ali İsmail Korkmaz’ı darp ederken yaralanan ayağı için aldığı raporu mahkemeye sundu. Av. Esra Başbakkal da, Serkan Uğurluoğlu’nun dosyaya nasıl format attığını, delillerin nasıl karartılmaya çalışıldığını dile getirdi.

13.32 Aile rapor ve tanık beyanlarına avukatlarının beyanda bulunacaklarını belirtti.

13.30 Duruşma yeniden başladı.

12.03 Ara verilmesinin ardından Ali İsmail Korkmaz’ın dayısı ve Mehmet Ayvalıtaş’ın babası “Katiller” diye bağırdı. Jandarma sanıkların etrafındaki korumayı güçlendirdi.

12.00 Rapor ve tutanakların okunması bitti. Duruşmaya 13.15′e kadar ara verildi.

11.30 Kameralarda bulunan kişilerin yüzlerinin tam olarak tespit edilemediği belirtiliyor.

11.28 Güvenlik kamera çözümlemeleri okunuyor. Kamera kayıtlarından Ali İsmail Korkmaz’ın saat kaçta dakika dakika nerede olduğu tespit ediliyor.

11.27 @Aliismaildavasi: “Raporların okunması ile olayı örtbas etmek isteyen polis, doktor, bilirkişi ve milletvekili ilişkileri tek tek açığa çıkıyor.”

11.01 Görüntü kamerasının çözünürlüğünün düşük olduğu gerekçesiyle eşleştirme yapılamadığı belirtildi.

10.56 Mevlüt Saldoğan’a ait iki ayrı telefon olduğu anlaşılıyor.

10.51 Telefon kayıtları sanık Mevlüt Saldoğan’ın pek çok kişiyle ayrı ayrı görüştüğünü, sinyaller doğrultusunda fırının çevresinde olduğunu ve görüştüğü bazı kişilere “Telefondan görüşelim” dediğini gösteriyor.

10.40 Telefon dökümlerinden çıkan ilk sonuç, tüm sanıklar aynı kişilerle ve birbirleriyle görüşmüş.

10.36 Yargılama aşamasında TİB’den gelen telefon görüşmelerine ilişkin raporun okunmasına geçildi.

10.33 İfadelere göre tanıklar, aynı gün içerisinde çok sayıda darp olayına karışmış, bir kısmında bizzat bulunmuşlar.

10.26 Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde alınan tanık ifadelerine geçildi.

10.22 İstanbul Adli Tıp Kurumu raporu ile Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin raporunun okunması sona erdi.

10.18 İkinci raporda kullandığı ilaçların da Ali İsmail’in ölümünü kolaylaştırdığı ifade edildi.

10.02 Adli Tıp raporuna göre doktorlar Ali İsmail’in kafatasındaki iki çatlağı tespit edememiş.

09.57 Sanıklardan biri, Ebubekir Harlar diğerlerinden ayrı oturtuldu. Avukatlar, bu durumun sanıklar arasında çelişki olduğu ve bu duruşmada bazı gelişmelerin yaşanabileceği anlamına geldiğini söyledi. Harlar geçtiğimiz duruşmada “Öldüreceklerini bilseydim vurmazdım” demişti.

09.50 Otopsi raporunun okunduğu sırada anne Emel Korkmaz ağlamaya başladı. Gürkan Korkmaz ile birlikte salonun dışına çıktılar.

09.47 Gürkan Korkmaz: “19 yaşında bir çocuğun ölü bedeninin ayrıntılarını teknik kelimelerle, organ isimleriyle vs dinlemeye katlanmak mümkün değil..”

09.44 Duruşma otopsi raporunun okunmasıyla başladı. Raporda “Kafa travması meydana gelmeseydi ölüm olmazdı” denildi. Bu sonuç, Ali İsmail Korkmaz’ın aldığı ilaçlar nedeniyle yaşamını yitirdiği tezini çürüttü.

09.37 Haziran İsyanı’nda yaşamını yitirenlerin ailelesi de duruşma salonunda.

09.35 Af Örgütü adına Andrew Gardner gözlemci sıfatıyla duruşma salonunda.

09.32 Ali Yusuf Korkmaz, ikinci kez hiç görmediği amcasının duruşmasında.

aik_14tem_2

09.27 @AliİsmailKorkmaz: “Dosyaya Tübitak ve Adli Tıp’tan talep edilen raporlar gelmediğinden bugün esas hakkında beyanda bulunulmayacak. Bugün Kayseri’de yine uzun bir duruşma olacak. Dosyadaki tüm ifadeler ve teknik raporlar okunup değerlendirmeler yapılacak. Dosyada pek çok rapor ve tanık beyanı olduğundan duruşmanın saat 17.00′ye kadar sürmesini bekliyoruz.”

09.25 Duruşma başlamak üzere. Heyet, aile ve avukatlar yerini aldı. Kimlik tespitleri yapılıyor.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*