Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Al sana sendika!

Al sana sendika!

Sermaye istikrar ister ve hak diyen işçi; serbest piyasa, rekabet, döviz kurundan daha tehditkardır sermaye için.Cam grevi yasaklanmalı ama daha da önemlisi grevi önleyici bir adım olarak işçilerin sendikalı olmasının önüne geçilmelidir. Evet, sendikalı oldukları için işten atılan işçiler haberi kanıksanmıştır ama ne kadar kanıksansa da bir kaç tanesi ard arda yazılınca insanı biraz olsun düşündürür.

Tekirdağ Çerkezköy’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde, yaklaşık 500 işçinin çalıştığı DEVA Holding’e bağlı ilaç firmasında sendikal faaliyetler nedeniyle 5 işçinin işine 20 Haziran günü son verildi.Ve işçiler 10 gündür direniyor.İlaç sektöründe görece iyi çalışma koşullarına sahip olan Zentiva’daki işgalden 6 ay geçmedi daha.Sermaye açısından işçi düşmanlığı, kapitalistler arasında pastayı paylaşmak değil büyütmek anlamına geliyor.Zentiva elindekini korumaya çalışırken, DEVA işçisi de Zentivanın çalışma koşullarına ulaşmak için mücadele veriyor.

Çorluda bir fabrikada, 600 den fazla işçinin çalıştığı Tanrıverdi Tekstil’de DİSK/Tekstil’e üye olan 30 işçi işten çıkarıldı.İşçiler fabrika önünde çadır kurarak diğer vardiyalardaki arkadaşlarının da aralarına katılmasını bekliyor.
İşçilerin fabrikada yeterli sendikalı çoğunluğu sağlamalarına az bir sayı kala işten çıkarılıyor.Ve patron babacan olmayan bir ses tonuyla “bu işyerine DİSK’i sokacağıma, kapatırım.” tehditinde bulunuyor. Peki sonra mı ne yapıyor işçileri otobüslere doldurup Teksif’e üye yapmaya götürüyor.O zaman anlıyoruz ki, patronlar sendikalardan değil, bazı sendikalardan, o da o sendikaların bazı zamanlarından korkuyorlar.Ama en çok da bugünümüzden değil yarınımızdan korkuyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*