Anasayfa » BASINDAN » Aktif Eğitim Sen (AK-Sen) neden kuruldu?

Aktif Eğitim Sen (AK-Sen) neden kuruldu?

Fethullah Gülen Cemaati‘ne ait olduğu iddia edilen Aktif Eğitimciler Sendikası kuruldu. Resmi yazışmalarını tamamlayan Aktif Eğitimciler Sendikası’nın kısa adı Aktif Eğitim Sen.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nca 183 nolu dosya ile iş kolundaki çalışmalarına başlayan sendika üye kaydı yapmaya başladı.

Cemaat çevrelerinde büyük bir ilgi ile karşılanan Aktif Eğitim Sen‘in kısa sürede bir üye patlaması yaşayacağı düşünülüyor.

Bir kesim Aktif Eğitim Sen’in kuruluşunu memnuniyetle karşılarken, sendikanın kuruluşu bazı Eğitim Bir Sen üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı.

TEPKİNİN NEDENİ NE?

Bazı Eğitim Bir Sen üyelerinin Eğitim Bir Sen’den istifa ederek Aktif Eğitim Sen‘e üye olacağını belirtmesi sendikalılar arasında tartışmalara neden oldu. Aktif Eğitim Sen’in önümüzdeki günlerde Eğitim Bir Sen üye profilini oluşturan çok sayıda üyeyi bünyesine katacağı tahmin ediliyor.

Bu durumun benzer görüşü paylaşan iki sendika arasında ezeli bir sendikal bir rekabeti doğuracağı düşünülüyor.

AKTİF EĞİTİM SEN NEDEN KURULDU?

Aktif Eğitim Sen hakkında henüz fazla bir bilgi olmasa da, kuruluşuyla ilgili olarak bir çok iddia dilden dile dolaşmakta.

Bunlardan biri; cemaat-hükümet arasında yaşandığı bilinen ayrışmanın yeni bir sendika kurulmasına neden olduğu.

Cemaatin de içinde yer aldığı Eğitim Bir Sen’in hükümete olan yakınlığı bilinen bir gerçek. Sendikanın kuruluşu, yakın zamanda yargı-MİT-emniyet üçgeninde yaşanan cemaat-hükümet gerginliğinin bir yansıması olarak, cemaatin sendikal alanda hükümete verdiği bir gözdağı olarak algılanıyor.

Diğer bir iddia ise Eğitim Bir Sen’in beklenen sendikal mücadeleyi veremediği, üyelerinin beklentilerini karşılayamadığı ve toplusözleşme sürecinde sergilediği tavrın Eğitim Bir Sen’in imajını zedelediği yönünde.

Sendikanın kuruluşunun, zedelenen imajın “taze kan” Aktif Eğitim Sen ile yenilenme projesi olduğu belirtiliyor.

Kaynak: egitimciyiz.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*