Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Akın Tekstil’e Sendikalardan Ziyaret

Akın Tekstil’e Sendikalardan Ziyaret

TEKSİF grevinin Lüleburgaz ayağında Akın Tekstil var. Yaklaşık 1000 işçi budanan ikramiyeleri, neredeyse durmuş ücretlerine karşı grevdeler. Grevdeki işçilere gün boyu otoyoldan geçen arabalar kornalarıyla destek oluyor. Mesai bitimlerinde ise bir şeritte işçi götüren, bir şeritte işçi getiren servislerin kornaları ses cümbüşü yaratıyor. Özel arabalarıyla işe giden işçilerden bazıları düzenli bir şekilde grevdeki işçileri ziyaret ediyor. Büyükşehirlerdeki bir çok grevin aksine bir bölge Çerkezköy, Çorlu ve Lüleburgaz burada bir grevin devam etmekte olduğunu çok iyi biliyor.

Teksif dışındaki sendikalarda greve desteklerini zaman zaman toplu ziyaretlerle gösteriyor. Bu destek ziyaretlerinden biri dün gerçekleşti. Mesai bitiminde Kristal-İş’e bağlı cam fabrikalarından, Petrol-iş’e bağlı Zentiva fabrikasından işçiler Akın Tekstil’e geldiler. KESK üyeleri de yerlerini almıştı. Biraraya gelmenin sonrasında sloganlarla fabrika önüne kadar yüründü ve burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Her sendika adına yapılan ayrı konuşmalarda ortak olan nokta mücadele etmeden hiçbir hakkın kazanılamayacağıydı.

Grev alanlarında işçilerin temsilen bulunması hem binlerce işçinin grev alanından öğrenerek daha çetin mücadelelere kendini hazırlaması noktasında bir eksiklik, hem de bu binlerin daha bugünden açığa çıkaracağı enerjiye set çeken boyutuyla grevi zayıflatıyor. Bir başka sıkıntılı nokta ise grevdeki bazı fabrikalarda taşeron eliyle üretimin devam etmesi. Tekstilde fabrikaların sözleşme dönemleri farklılık gösteriyor. Bu grev sonraki sözleşmeler açısından belirleyici olma noktasında patronlar arası dayanışmayı yaratmış durumda. Daha sonraki cam sözleşmelerini de düşündüğümüz zaman kazanıldığında moral motivasyon olarak sınıfa kazandıracakları düşünüldüğünde ise işçi sınıfı açısından henüz hakettiği dayanışmayı örememiş gibi duruyor.

Trakyadan Bir İşçi Meclisi Okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*