Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Akil İnsan”, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası eski başkanı “Yurtsever İşadamları Girişimi”ni destekleyeceklerini açıkladı

“Akil İnsan”, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası eski başkanı “Yurtsever İşadamları Girişimi”ni destekleyeceklerini açıkladı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) eski başkanı ve “Akil İnsanlar Heyeti” üyesi Mehmet Kaya, 1 Haziran 2013 tarihinde yapılacak olan komite üyesi seçimlerinde “Yurtsever İşadamları Girişimi” ile birlikte hareket edeceklerini söyledi. Burjuvazinin ulusal birlik söylemine başvuran Mehmet Kaya, Kürt sorununda neoliberal reformist çözüm sürecinin hangi sınıfın çıkarına olduğunu “Toplumsal birlikteliği ekonomik birlikteliğe dönüştüreceğiz” ifadesiyle ortaya koydu.

Yurtsever İşadamları Girişimi “Sarı Grup” adıyla 1 Haziran’da yapılacak olan TSO seçim hazırlıklarına başladı. Basın mensupları ile bir araya gelen Yurtsever İşadamları Girişimi, projeleri hakkında açıklamada bulundu. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve yönetim kadrosuna aday olduğunu belirten TSO eski başkanlarından Mehmet Kaya seçimlere Yurtsever İşadamları Girişimi listesi ile girme kararı aldıklarını söyledi.

Amed’in “ekonomik gelişmesi” için “güç” ve “yetki” isteyen Kaya, “İçinden geçmiş olduğumuz tarihsel sürecin sorumluluğu içerisinde Abdullah Öcalan’ın Newroz günü başlattığı tarihsel süreci destekliyoruz. Diyarbakır (Amed) Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu yeni tarihsel sürece uygun demokratik, katılımcı ve çoğulcu temelde, yeniden yapılandırılmasına yönelik projemizi hayata geçirmek üzere, meclis ve yönetimine adayız” dedi.

Kaya şunları ekledi: “Diyarbakır’ın tarihsel ve kültürel mirası üzerinden sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeyi hedefleyen, yerel üretimi destekleyen, yerel markaların oluşması ve tercih edilmesini benimseyen, her türlü ayrımcılığı ve nefret söylemini reddeden, demokratik hak ve özgürlük taleplerini savunan, Bölgemizin ekonomik kalkınmasına yönelik projelerimizi hayata geçirmek için Ekonomik Kalkınma Konseyi kurup kalkınma kongresi yapacağız. Toplumsal birlikteliği ekonomik birlikteliğe dönüştüreceğiz. Üretimin gelişmesi için Organize Sanayi Bölgesini geliştireceğiz. Fuar ve tanıtım organizasyonlarını geliştirip, daha büyük ölçekte yapacağız. Tüm seçmenlerden demokratik seçme hakkını kullanmalarını ve sürece katkı sunmalarını talep ediyoruz. Bunları hayata geçirmeyi taahhüt ediyoruz. Diyarbakır’ın ekonomik gelişmesi için bize güç verin, bize destek verin, bize yetki verin.”

Programda basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*