Anasayfa » GÜNDEM » Akademisyenler gözaltında

Akademisyenler gözaltında

“Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi”nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) görevli 14 akademisyen ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Barış Bora Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzelsarı ve Dr. Ülkü Güney hakkında “terör örgütü propagandası” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındılar.

Kürt illerindeki ‘abluka’nın bir an önce son bulmasını talep eden 1100’ün üzerindeki akademisyen, “Bu suça ortak olmayacağız”denilen bir bildiri yayınlamıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘aydın müsveddeleri’ diye nitelediği akademisyenlere karşı iki kez yaptırım çağrısında bulunarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve savcıları göreve çağırmıştı.

Kocaeli Emniyeti tarafından gözaltına alınan, Kocaeli Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerin isimleri şöyle:

Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Doç Dr. Burcu Yakut Çakar, Yrd. Doç Dr. Derya Keskin, Doç. Dr. Gül Koksal, Doç. Dr. Güven Bakırezer, Doç. Dr. Hakan Koçak, Yrd. Doç. Dr. Hülya Kendir, Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, Prof. Dr. Mehmet Cengiz Erçin, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rauf Kesici, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ruhi Demiray, Prof. Dr. Nilay Etiler, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Doç. Dr. Özlem Özkan, Prof. Dr. Ümit Biçer, Prof. Dr. Veli Deniz, Doç. Dr. Yücel Demirer, Prof. Dr. Zelal Ekinci.

Bu arada Mersin Üniversitesi Rektörlüğü, “Barış için akademisyenler inisiyatifi” bildirisine imza atan 20 akademisyen hakkında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Gaziantep Üniversitesi’nde de rektörlük, 4 öğretim üyesi hakkında disiplin soruşturması başlattı. Gaziantep Üniversitesi’nde görevli Yardımcı Doçent Doktorlar Fulya Doğruel, Çağrı Aslan, Pınar Şenoğuz ve Rana Gürbüz hakkında ‘Barış için akademisyenler inisiyatifi’ nin bildirisine imza attıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Arel Üniversitesi Rektörlüğü “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalayan beş akademisyenin haklarında başlatılan soruşturma süresince okulla ilişkilerini kesti.
Rektörlük tarafından akademisyenlere gönderilen yazıda “Soruşturma esnasında ilişkiniz kesilmiştir” denildi.
Arel Demokrasi ve İnsan Hakları Kulübü, okuldan uzaklaştırılan hocalarına destek mesajı yayınladı:
“İstanbul Arel Üniversitesi ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan 5 hocamız hakkında soruşturma açarak, okulla ilişiklerini kesti.
“Soruşturmanın İktidarın baskısı ile ülkede oluşturulan faşist iklimden kaynaklandığını biliyoruz ve bunun sembolik olduğunu düşünerek kısa süre içerinde hocalarımızın okula dönmelerini umut ediyoruz.
“Bunun aksinde bir karar çıkması durumunda Arel üniversitesi öğrencileri olarak buna sessiz kalmayacağımızı bildiriyor ve bilim karşısında insanlık düşmanlarını destekleyenlerden hesap soracağımızı çok net ilan ediyoruz! Hocalarımız yalnız değildir!”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*