Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Air France CEO’sunu döven işçilerin mahkemesindeydik
A shirtless Xavier Broseta (2ndL), Executive Vice President for Human Resources and Labour Relations at Air France, is evacuated by security after employees interrupted a meeting with representatives staff at the Air France headquarters building at the Charles de Gaulle International Airport in Roissy, near Paris, France, October 5, 2015. Air France confirmed in a meeting with staff on Monday that it plans to cut 2,900 jobs by 2017 and shed 14 aircraft from its long-haul fleet as part of efforts to lower costs, two union sources said. REUTERS/Jacky Naegelen TPX IMAGES OF THE DAY - RTS33IB

Air France CEO’sunu döven işçilerin mahkemesindeydik

Fransız havayolları Air France’nin 2900 işçinin işten atılmasına karar vermesinden sonra işçiler yönetim kurulunu basmış Air France SEO’su işçilerin elinden yaka paça kurtularak firmanın arka bahçe tellerinden atlayarak kendisini kurtarmıştı. Bu olaya ilişkin dava açan Air France şirketi için ilk mahkeme yapıldı.

Bobigny Ağır Ceza Mahkemesi’nde 27 Eylül’de saat 10 başlayan mahkeme de 16 işçi yargılandı. Air France CEO’su’da mahkemeye 4 avukatla katıldı, işçileri 12 avukat savundu. Sabah gergin başlayan mahkeme halka kapalıydı, işçilerin tepkisi ve zorlamasıyla kapılar açıldı. Air France CEO’su ve avukatları salonda yer kalmayınca bir köşeye sıkıştılar.

Yargılanan işçiler tek tek hakim karşısına çıktılar moralleri her şeye rağmen iyiydi, olay sonrası 16 işçi işten atılmış ve o günden bu güne kadar hala çalışmıyorlar. Mahkemede iki sınıf karşı karşıyaydı ve bunun gerilimi bütün salonda hissediliyordu. Mahkemede ilgimizi çeken ilginç önemli bir ayrıntı vardı, eyleme katılan 16 işçinin ikisi Afrikalı biri Portekizli biri Hindistanlı ikisi İspanyol üçüncü Ortadoğulu işçilerden oluşuyordu. Farklı ülkelerden farklı kültürlerde iş bulma umuduyla Avrupa’ya gelen işçiler burada tekeler tarafında ucuz iş gücü olarak kullanılan göçmenleri aynı zamanda birleştirerek mücadelenin içinde yeni bir sınıf kültürünün oluşmasını da kendi elleriyle sağlamış oldu. Göçmenler işçileşince belli ki Air Fransın CEO’su ellerini ovuşturmuş ama gelecekte bu işçiler birleşince başına gelecekleri kestirememiş. Hakim “CEO’nun gömleğini siz mi yırtınız diye sorunca” işçide CEO’ya bakarak “hayır bizi görünce korkusundan demir tel örgülerden atlayınca orda yırtılmıştır” dedi. Diğer işçilerde benzer şeyler söyledi hakim savcıya sorusu olup olmadığını sorunca savcı “sorulacak bir şey yok gündüz alenen işçiler gidip toplantıyı basıp CEO’yu dövmüşler”. CEO’nun avukatları sürekli mülkiyet hakkının ihlal edildiği ve yasak kapıdan girildiği gibi şeylerle kapitalist mülkiyetin dokunulmazlığından dem durdular. İşçilerin avukatları ise “kemer sıkma programları dediğiniz işçilerin ve ailelerinin yaşamında çalınanlardır ve bu işçilerde gerilim yaratıyor bu ve benzeri sonuçlar kaçınılmazdır” diyerek işçi sınıfının şiddetinin meşruluğunu dolaylı olsa da savundu. Dışarıda toplanan binin üzerinde işçi gün boyu çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Mahkemenin bahçesine kurulan büyük bir sahnede gün boyu gönüllü etkinlikler yapıldı. Serbest kürsüden işçiler ve sendika temsilcileri konuşmalar yaptı. Goodyear işçileri alanda stant kurdular ve Goodyear işçisi kürsüden konuşarak herkesi 19-20 Ekim’de Amien şehrinde yapılacak  olan mahkemelerine çağırdı. Goodyear işçileri iki yıldır fabrikalarının kapatılmasına karşı militan bir mücadele örneği yarattılar, görkemli eylemlikleriyle burjuva demokrasisinin sınırlarını zorladılar, şimdi mahkemede yargılanıyorlar. Yine sahnede tiyatro yapan işçiler CEO’nun dövülmesini meşrulaştıran skeçler yaptılar. İşçilerin CEO’nun yırtılan gömleğini kendilerinin ürettiğini diğer işçilerin de bunu yırtma hakkına sahip olduklarını vurguladılar. Mahkeme 22 Kasım’a ertelendi bu mahkemeden çıkacak sonuç sınıfsal olacaktır. Bu eylem sınıf mücadelesindeki yerini çoktan aldı.

Canlı Yayın Video Bağlantısı 1 
Canlı Yayın Video Bağlantısı 2: 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*