Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ahmet yürüyüşte 3.günü geride bıraktı

Ahmet yürüyüşte 3.günü geride bıraktı

İnsanca yaşanacak asgari ücret yürüyüşünün 3. günü Darende’de sonlandı. 3 gün boyunca 110 km katettik.

Bir önceki geceyi Kozluca beldesinde, Malatya’dan itibaren destekçilerimizden olan Muharrem abinin evinde geçirmiştik. Sabah 8.00′de yola koyulduk. Kozlucalılar, kahvaltı, çay, su ikramlarında bulunarak bizi uğurladılar.

Yürüyüşün 3. gününde rakım azalmaya başladı. Bir önceki gün 1800 metreyi görmüştük. Sıkı bir inişle 1000 metreye kadar alçaldık. Bu aynı zamanda rüzgarın azalması, güneşin daha da yakıcı hale gelmesi anlamı da taşıyordu. Hayli yorucu fakat aynı oranda keyifli bir gün geçirdik.

İlk uğrağımız Yukarı Ulupınar’dı. Köy kahvesi ve marketinde durakladık. MAŞTİ’de asgari ücretle çalışan bir işçiyle sorunlarımızı paylaştık. “İşimiz olmasa da sizinle gelsek” diyen insanlarla karşılaştık.

Güneşin yakıcılaştığı saatleri Aşağı Ulupınar’ın girişine köylülerin kurduğu, bir söğüt ağacı ve iki çekyattan oluşan dinlenme yerinde geçirdik. Gölge iyiydi fakat fazla dinlenmek tempomuzu yitirmek anlamına geliyordu. Tekrar başladığımızda biraz zorlandık bu yüzden.

Akşam üzeri Balaban’ı geride bıraktık. Konaklayacağımız Darende’ye varabilmek için tempomuzu arttırdık. Darende’nin girişinde bir grup Karayolu işçisi tarafından karşılandık. Yürüyüşümüzü ve bu bölgeye ulaşacağımızı biliyorlardı. Bu karşılaşma asgari ücret, taşeronluk, sigorta, sendika hakkı gündemlerini içeren, mücadele yollarını tartıştığımız uzunca bir sohbete vesile oldu.

Geceyi Darende’de geçireceğiz. Burada yemek ve konaklama ihtiyaçlarımız için daha varmadan ayarlamalar yapıldığını gördük. Malatya sınırlarında geçtiğimiz her kilometrede işçilerin mücadelemizi sahiplendiğini ve ellerinden gelen tüm desteği gösterdiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yarın hedef Gürün. Pazar günü Kayseri’de olmayı planlıyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*