Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ahmet ve ÇMÇ-Der’den basın toplantısı

Ahmet ve ÇMÇ-Der’den basın toplantısı

9 Eylül’de insanca yaşanacak ücret için Malatya‘dan yürümeye başlayan ve yürüyüşünü 14 günün sonunda Ankara‘da eylemle noktalayan Ozan Ahmet Tütüncü, çalıştığı CMC çağrı merkezi tarafından işten atıldı. CMC patronları esnek, güvencesiz ve ağır çalışma koşullarının baskısı altındaki on binlerce çağrı merkezi işçisinin sesini duyuran Ahmet’in sesini bastırmak istiyor. Ahmet, yürüyüşün ardından Malatya OSB’de bulunan ve 1750 işçinin çalıştığı CMC’nin binasına dahi sokulmadı. Çalışan diğer işçilerle temasa geçmesi engellenmeye çalışıldı.

Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği ve Ozan Ahmet Tütüncü bugün İstanbul’da DİSK Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi ve Ahmet’in yürüyüş sonrasında yaşadıkları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. “İnsanca yaşanacak ücret ve iş güvencesi istiyoruz” sloganı altında gerçekleştirilen açıklamada çağrı merkezi işçilerinin ağır çalışma koşullarına, burjuvazinin işçilere yönelik kölece çalıştırma paketi saldırısına karşı örgütlenme vurgusu öne çıktı.

İlk sözü ÇMÇ-Der aldı. Ahmet’in gerçekleştirdiği yürüyüşten bahsedildi ve dernek olarak Ahmet’in tüm eylemliliğini destekledilerini ifade etti. Çağrı merkezi sektörünün yayılımdan ve ucuz emek bölgelerine doğru kaydırılmasından bahsedilen açıklamada “CMC, ISS adlı uluslararası hizmet sağlayıcı bir şirketin çağrı merkezi kolu ve söylediklerimizden buluşur şekilde Erzurum, Malatya, Urfa gibi kentlerde lokasyon açarak buradaki çağrı merkezi işçilerini asgari ücretin altında rakamlara çalıştırıyor. Malatya CMC’de, Halkbank, Finansbank, ING Bank, Denizbank, Akbank, Milenicom, Yapıkredi, Digiturk, Samsung gibi büyük şirketlere 1700 çalışanla hizmet veriliyor. Fakat bu ihtişamın arka yüzünde koskoca bir sömürü dünyası yatıyor.” sözlerine yer verildi. CMC’de 6 gün 11 saat çalışmanın olağanlaştırıldığını, yeterli mola süresi bulunmadığını, işçileri nefes almadan satışa zorlayan performans uygulamaları bulunduğunu söyledi.

Gündemde olan kölece çalıştırma saldırısına, kıdem tazminatının gaspedilmek istenmesine de değinen ÇMÇ-Der temsilcisi, yeni durumun çağrı merkezi işçileri için fiili olanın yasalaşması anlamına geleceğini, özel istihdam bürolarının çağrı merkezi işçileri için yabancı olmadığını, güvencesiz, taşeron çalıştırmanın daha da derinleşeceğini ve buna ancak güvenceli, güvencesiz tüm işçi sınıfının birleşik mücadelesiyle yanıt verilebileceğini öne çıkardı.

Ahmet’in işten atılma gerekçesinin anlattığımız sömürü dünyasına karşı gerçekleştirdiği yürüyüş olduğu belirtilen açıklama, “Ahmet’in yalnız olmadığı bilinmelidir, tüm sorunlara karşı örgütlenmeye ve mahkum edilmeye çalışıldığımız çalışma koşullarıyla mücadele etmeye devam edeceğiz.” sözleriyle bitirildi.

Ardından Ozan Ahmet Tütüncü söz aldı. Ahmet, basının isteği üzerine gerçekleştirdiği yürüyüşe değindi. 14 günlük yürüyüşünden ve aldığı destekten oldukça memnun olduğunu söyledi. İşten atılma sebebine dair hiç bir açıklama yapılmadığını belirten Ahmet, “bu eylem işçilerin direncini kırmak adına gerçekleşmiştir.” dedi. CMC’nin Digitürk departmanında çalıştığını ve burada iş saatlerinin günde 13 saate vardığını ifade etti. Yürüyüş sayesinde CMC’de birlikte çalışıyor olmasına karşın hiç tanımadığı insanlarla karşılaştığını, 1,5 yıllık çağrı merkezi işçisi olduğunu anlatan Ahmet, saldırılar furyasına karşı ancak örgütlenerek, işkolu ayrımı gözetmeksizin, hareketli birleşik işçi örgütleri kurarak direnilebileceğini de ekledi, “şimdi sıra buna geldi.” diyerek açıklamasını noktaladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*